Dünyayı değiştiren ama bilinmeyen kadınlar - Page 1

3. Harriet Tubman Amerikan İç Savaş sırasında Birlik Ordusu için Amerikan kölelerinden ve silahlı casusundan.

Tubman, kendisi kaçan bir köle olarak, yüzlerce kölenin Yeraltı Demiryolları vasıtasıyla Güney'den kaçmasına yardım etti.

İç Savaş sırasnda Birlik askerlerini emzirdi ve casusluk görevlerini büyük kişisel riske attı. Onun eylemleri ona "Halkının Musa'ları" lakabını kazandırdı.

Dünyayı değiştiren ama bilinmeyen kadınlar - Page 2

4. Sojourner Truth, kölelik karşıtı ve kadın hakları savunucusu.

Sojourner Truth, 1826'da bebeği ile kölelikten kurtuldu. 1828'de hakikat, oğlunu mahkemeye çıkarmak için bir dava açtı ve dosyayı kazandı- ve beyaz bir adam üzerinde böylesine bir zafer elde eden ilk siyah kadındı. 1883'te ölümüne kadar sivil haklar ve kadın hakları için açık sözlü bir savunucuydu.

Dünyayı değiştiren ama bilinmeyen kadınlar - Page 3

5. Mary Edwards Walker, ABD tarihinde, Onur Madalyası alan tek kadın.

Amerikan İç Savaşı'nın başlangıcından sonra Walker, Birlik Ordusu'na yardım etmek için Washington, DC'deki bir askeri karakolda cerrah olarak görev yapmaya gönüllü oldu. Nisan 1864'te Konfederasyon ORdusu tarafından yakalandı ve o yılın Ekim ayında serbest bırakılana kadar bir savaş esiri oldu.

Walker, bir tutsak olarak kaldığı süre boyunca, tutsağının "kadınsı" giyinme emirlerinden kaçındı.

Dünyayı değiştiren ama bilinmeyen kadınlar - Page 4

6.Marie Curie, Nobel ödülünü iki kere kazanan tek kadın.

1903'te Curie'ye radyoaktivite üzerine yaptığı fizikte Nobel Ödülü verildi ve 1911'de polonyum ve radyum elementleri üerine yaptığı çalışmada kimya alanında ikinci bir Nobel Ödülü aldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.