Yazı

Tarihçiler, yazıyı ilk bulan milletin Sümerliler olduğunu söylese de, daha yenilikçi yaklaşımlar yazının Mısır’da bulunduğunu savunuyor. Belki de dünyada aynı anda iki uygarlık tarafından aynı anda keşfedilmiştir. Yazının icadı, insanlık tarihinde bilim adına atılmış ilk ve en büyük gelişmedir.

Pusula

Pusula, eski Çin’de, Qin hanedanlıklarındaki büyücülerin sayesinde keşfedilen bir araç. Büyücülerin kullandıkları mıknatısların belli bir düzlemde bir yönü gösterdiği keşfedildikten sonra, geliştirilmeye başlanan pusula, 850 ile 1050 yılları arasında manyetize edilmiş bir iğnenin yuvarlak bir kaba konulmasıyla bugünkü halini aldı. Pusula, insanlık tarihinde ileriki çağlarda kıtaların keşfedilmesinde büyük rol oynadı.

Matbaa

Rönesans devriminin en büyük teknolojik gelişmesi olarak görülen matbaa, ilk defa Alman Johannes Gutenberg tarafından geliştirilip icat edildi. Yazılı metinlerin çoğaltılması el ile yürütüldüğü için bu işlem uzun bir zaman alıyor, sınırlı sayıda kitap basılıyordu. Matbaanın bulunması ile bilimsel çalışmalar daha geniş kitlelere ulaşabildi ve bugün insanlığın gelişmiş teknolojiye erişmesine zemin sağladı.

Mikroskop

Bilimin gelişmesinde büyük rol oynayan bir diğer teknolojik buluş ise mikroskoptur. Antik Yunanlılar lensleri çok daha önceden keşfetmişti fakat onlar bu lenslerin büyüteç özelliğiyle değil kenarlarındaki kristallerin özellikleriyle ilgileniyordu. 1650 senesinde oğluyla beraber gözlük imalatı yapan Zaccharis Janssen, bir tüpün içersine dizdiği lensser sayesinde ilk mikroskobu icat etti. Bu tüpün diğer ucundan bakıldığı zaman, görülen cismi 10 kat büyüttüklerini keşfeden Janssen ve oğlu Hans, bu aracı biraz daha geliştirdi. Bu buluştan yola çıkan Anton van Leeuwenhoek, 1700’lü yılların başında 270 kat büyüten mikroskop icat ederek, bilime ve teknolojiye en büyük katkısını yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.