Oxford Üniversitesi Profesörü Bryan Sykes bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sykes, 19. yüzyılda Çarlık Rusya'da bir serf olarak yaşamış olan ve "yarı insan yarı maymun" olarak bilinen Zana isimli kadının "kocaayak" olabileceğini duyurdu. Tanıklar, Zana isimli maymun kadının "vahşi bir hayvanın özelliği"ni taşıdığını söyledi. Yapılan DNA sonuçlarına göre 19. yüzyılda Rusya'da yaşamış olan ve 1.83 metre uzunluğunda olan Zana'nın bir insan olmadığı ortaya çıktı.
Zana'nın torunu

Uzmanlar "Vahşi Kadın" Zana'nın Abhazya Cumhuriyeti'nin Ochamchir dağlık bölgelerinde yaşadığını tahmin ediyor. 1850'lerde avcılar tarafından yakalanan Zana'nın tüccarların eline geçtiği anlaşılmaktadır. Profesör Sykes, Zana'nın Edgi Genaba tarafından satın alınmadan önce etrafı sivri kazıklarla çevrilmiş olan hendekler içinde tutulduğunu iddia etti. Sykes, Genaba'nın Zana'yı terbiye ettiği ve hizmetinde çalıştırdığını söyledi.
Zana'nın oğlu Khwit

"Maymun Kadın" olarak bilinen Zana'nın yerel insanlardan olma dört çocuğu olduğu tespit edildi. Hatta Times'a göre Zana'nın soyu bölgede hala devam ediyor.

Profesör Skeys, Zana'nın torunu olan Khwit'in mezarından dişini inceleyip büyük bir keşif yaptı. DNA sonuçlarına göre Zana'nın yüzde yüz olarak Afrika kökenli olduğu ortaya çıktı. Ama dikkat çekici olan ise Zana'nın insan olmadığı ve bilinmeyen bir türe ait olduğuydu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.