Eğitimde yeni dönem! 4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor!

Son yıllarda yaşanan gelişmeler eğitim tarafındaki bazı dengeleri de değiştirmiş görünüyor. Görünen o ki 4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor.

Eğitimde yeni dönem! 4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor!

Son dönemde tüm dengeler değişiyor. Öyle ki artık günlük yaşam tarzımız bile fazlasıyla değişiyor. 2020 yılında patlak veren pandemi süreci, hem çalışma standartlarını, hem de eğitim standartlarını önemli ölçüde değiştirdi.

Özellikle son 2 yıldır Avrupa’da hızla yaygınlaşan bir trend var. “İnsanların kendisine daha fazla vakit ayırması.”

Hali hazırda bu motta iş hayatında büyük ölçüde yaygınlaşmış durumda. Avrupa’daki pek çok kurumsal şirket haftada 4 gün iş, 3 gün tatil şeklinde çalışmaya başladı. Hatta Türkiye’de de bir şirket bu çalışma şekline geçiş yapmıştı.

Eğitimde yeni dönem! 4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor!

Elbette bu yeni sistem iş hayatıyla sınırlı kalmadı. Avrupa’da bazı ülkeler 4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiş yaptılar. Öğrencilerin hafta sonu tatilleri 3 güne çıkarılırken, 1 gün ise sosyalleşme etütleriyle dolduruldu. Elbette bu etütler zorunlu değil.

Peki asıl soru şu. Bu sistem ülkemize de gelecek mi? Malum ülkemizde 5 gün okul, 2 gün tatil sistemi uygulanıyor. Fakat bu buz dağının görünen yüzü. Bir de görünmeyen yüzünden bahsetmemiz gerekiyor. Okul sonrası başlayan etütler, hafta sonu dershanelerde devam eden dersler, öğrencileri zor bir kıskaca sokuyor.

Bu sistem ülkemize gelse bile muhtemelen boşalan 5. Gün de dershane dersleri ile doldurulurdu. Bu sebepten ötürü de ülkemizde uygulanması çok mantıklı değil. Peki sizin görüşünüz ne? Sizce de ülkemizde de 4 gün okul 3 gün tatil moduna geçilmeli mi?