Bilim & Teknik

Elon Musk haklı olabilir!

Şimdilerde yapay zeka ürünleri moda hale gelmeye başladı. Peki yapay zekadan gerçekten korkmalı mıyız?


Filmlerde sıklıkla gördüğümüz, sesli yapay zeka programları üzerine şu aralar ciddi çalışmalar mevcut. Akıllı telefon üreticilerinin fark yaratmak amacıyla tasarladığı bu yazılımlar ileride çok daha ciddi yerlerde karşımıza çıkabilir. Herhangi bir yapay zeka yazılımının telefonda ya da bilgisayarda kullanılıyor olması kulağa pek de ürkütücü gelmeyebilir. Fakat ya bu yapay zeka ile hareket eden araçların eline silah verecek olursak? O zaman durum ne olur?

Bilindiği üzere son zamanlarda bazı ülkelerin yapay zeka üzerine silahlanma çalışmaları mevcut. Aynı Terminatör filmindeki gibi robotlarla suçluların peşine düşülmesi söz konusu. Hatta bu robotların nasıl bir nişan sistemine sahip olduğuna ilişkin ürkütücü bir video da yayınlanmıştı. Peki yapay zekaya sahip bir robota silah teslim etmek ne kadar güvenilir olabilir? Bu konuda çalışmalar yürüten firmalara göre herhangi bir tehlike söz konusu değil.

1506167626_sat-ai-head-640x353.jpg

Zira bu robotlar kendi yapay zekalarına sahip olsalar bile kontrol insanların elinde olacak. Fakat Elon Musk ve robotik alanında önemli çalışmalara sahip 116 isim bu üreticiler ile aynı fikirde değil. Keza bu çalışmalar apokaliptik bir savaşın ilk adımları olabilir. Elon Musk’ın da dahil olduğu 116 robotik ve yapay zeka uzmanı Birleşmiş Milletler'e bir mektup gönderdi.

Mektupta tehikeli robotik teknolojilerin yeni bir dünya savaşına yol açabileceği belirtildi. Musk, mektupta otonom silah teknolojilerinin ne denli tehlikeli olduğu ve hacklenmesi durumdan dehşet boyutuna varan felaketlere yol açabileceğini vurguladı. Birleşmiş Milletler, mektuptaki bazı ifadelerin haklı olduğunu kabul ederek konunun görüşüleceğini açıklamıştı. Şimdilik yapay zeka alanında korkulacak bir gelişme yaşanmış değil. Fakat Musk ve beraberindeki uzmanların da dile getirdiği gibi asıl tehlike gelecekte yaşanabilir.

1506167617_shutterstock539112574.jpg

Günümüzdeki yapay zeka kullanım alanlarına baktığımızda mobil cihazlar ve bazı hoparlörlerin ön plana çıktıklarını görüyoruz. Zira bu akıllı hoparlör olayı da yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan birşey. Fakat birkaç yıl içerisinde bu hoparlörler tüm evimizin kontrolünü de eline geçirecektir.

 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.