Elon Musk, robot teknolojileri konusunda oldukça iddialı

Dünyanın en zengin insanı konumunda bulunan Elon Musk, servetini daha da arttıracak anahtar olarak “robotları” görüyor.

Elon Musk, robot teknolojileri konusunda oldukça iddialı

Tesla'nın "Optimus" adını verdiği insansı robot, Ağustos 2021'deki AI Day etkinliğinde ilk defa duyurulmuştu. Ancak o günden bu yana, robotlar hakkında ciddi bir ilerleme gözlemlenmedi. Tesla, Mayıs ayında paylaştığı bir videoda robotların yürüme ve eşya kaldırma yeteneklerini gösterdi, ancak bu robotların yetenekleri hâlâ oldukça sınırlı.

Elon Musk, Tesla'nın CEO'su, bir toplantıda Tesla'nın şimdiye kadar kaç robot ürettiği konusundaki bir soruya yanıt verdi. Başlangıçta espriyle karışık "10 milyon Tesla Bot ürettik" yanıtını verdi, ancak daha sonra gerçekten 5 ya da 6 robot ürettiklerini ve bu sayının her ay artacağını belirtti.

Elon Musk, robot teknolojileri konusunda oldukça iddialı

Musk, Tesla'nın şu ana kadar neden sınırlı sayıda robot ürettiğini, aktüatör tedarik sorunlarına bağladı. Aktüatörler, bir mekanizmayı veya sistemi kontrol eden ve hareket ettiren bir tür motorlardır. Musk, şirketin iyi çalışan aktüatörler bulamadığı için kendi aktüatörlerini tasarlamak ve üretmek zorunda kaldığını belirtti.

Elon Musk, Optimus robotların, şirket için büyük potansiyel taşıdığına ve zamanla çok daha yetenekli hâle geleceğine inanıyor. Bu robotların hafife alındığını düşünüyor ve ilerleyen dönemde bunların yeteneklerinin artacağına dair inancını belirtiyor. Tesla'nın bu alandaki gelişmeleri, otomotiv dışında yapay zeka ve robot teknolojilerine de odaklandığının bir göstergesi olabilir.