Bilim & Teknik

En büyük güneş enerjisi Türkiye'de olacak!

Konya Karapınar'da dünyanın en büyük güneş tarlası açılacak.

En büyük güneş enerjisi Türkiye'de olacak!

Türkiye enerji alanında da kendini geliştirmeye başladı. Konya Karapınar'da dünyanın en büyük güneş tarlasını açacaklarını söyleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, ''Hedefimiz ilk etapta 600 megawatt. Bunun için 15 kat başvuru geldi'' dedi.

İzmir Torbalı'da Durmuş Döven'in sahibi olduğu Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'ye ait deponun çatısında kurulan güneş enerjisi panelleri tesisinin açılışını yapan Bakan Yıldız, Konya Karapınar'a dünyanın en büyük güneş tarlasını hizmete açacaklarının da müjdesini verdi. Yıldız, Güneşte ilk etapta hedefimiz 600 megawatt. Bunun için 15 kat başvuru geldi. Yaklaşık 9 bin megawattlık müraacat var ve 12 Mayıs'ta da ilk ihalemize başlıyoruz" dedi.

1399296435_gunes.jpg

Almanya'nın güneş enerjisindeki kurulu gücü ayakta tutabilmek için her yıl 17 milyar euro sübvansiyon uyguladığını belirten Yıldız, "Bizim böyle bir para verme durumumuz olmaz. 17 milyar euro, 50 milyar TL civarında bir rakam. Biz bırakın kendisini, onda birini, yüzde birini bile ayırmıyoruz, ayıramayız. Önemli bir şey söyleyeyim, İspanya, Portekiz ve Almanya bu tür sübvansiyon politikalarını geri çekme kararı aldı çünkü bunlar sürdürülebilir şeyler değil. Bizim buraya yaptığımız ve finanse ettiğimiz yapı, sürdürülebilir olanıdır. Hem üretici hem de devlet politikaları için." Diye konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.