En çirkin hayvanlar Top 10 - Page 1

Dernek nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ancak 'pandalar kadar sevimli olmadığı için' korunmaya alınmayan hayvanlara dikkat çekmek için bir oylama düzenledi.

Birinci seçilen damla balığı miskinliği ile biliniyor. Öyle ki avlanmak için bile hareket etmiyor. Ağzını açıp yiyeceğin içine düşmesini bekliyor.

En çirkin hayvanlar Top 10 - Page 2

Newcastle'daki İngiliz Bilim Festivali'nde açıklanan sonuçlara göre damla balığı 10 bin oy alarak 'dünyanın en çirkin hayvanı' unvanını kazandı.
'Çirkinler de korunmalı'

Çirkin Hayvanları Koruma Derneği'nden biyolog ve televizyon sunucusu Simon Watt BBC'ye kampanyanın garip ve mükemmel diğer türlere dikkat çekmesinden umutlu olduğunu söyledi.

En çirkin hayvanlar Top 10 - Page 3

EN ÇİRKİNİN ÖZELLİKLERİ

Damla balığının Avustralya'nın güney doğusundaki adalarda ve Tazmanya civarında okyanusun 600 ila bin 200 metre altında yaşadığı, yengeç ve ıstakozla beslendiği biliniyor.

Damla balığı tüketilmeye uygun olmamasına rağmen, balıkçıların ağlarına takıldığı, bu nedenle soyunun tükenmekte olduğu belirtiliyor.

En çirkin hayvanlar Top 10 - Page 4

Ayrıca yoğunluğu neredeyse suyunkinden daha azdır, bu sayede çok az enerji harcıyarak su içinde hareket edebilir ve deniz tabanına inip çıkabilirler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.