Advanced SystemCare Free

Advanced SystemCare Free programı sistemdeki gereksiz dosyaları temizleyebildiği gibi bünyesinde çeşitli özellik ve seçeneklere de yer veriyor. Eğer yalnızca gereksiz dosyaları temizlemek istiyorsanız program arayüzündeki “Toolbox” sekmesini görüntüleyin ve “Disk Cleaner” seçeneğini tıklayın. Karşınıza gelen pencerenin Windows’un kendi Disk Temizleme aracına oldukça benzediğini göreceksiniz, ancak bu yazılımda programlar da listelenmekte. “Auto Clean” özelliği ile web tarayıcılar ve popüler programların özel kayıtları temizlenebiliyor. Gizliliğe önem veren kullanıcılar için “Privacy Sweep” seçeneğine yer veriliyor.

Programda tarama işleminden önce çeşitli dizinleri tarama işlemine dahil etmeme olanağı var ve kurulumun ardından aracın taşınabilir versiyonu elde edilebiliyor. Kurulum sırasında IObit Toolbar’ın kurulması tavsiye ediliyor, bu aşamada ilgili onay kutucuğunu kaldırmanızı öneriyoruz. Advanced SystemCare Free’nin gereksiz dosyalar hakkında verdiği raporların zaman zaman abartılı olduğunu da belirtelim.

BleachBit

BleachBit açık kaynak kodlu bir yazılım ve Windows işletim sistemlerinin yanı sıra Linux dağıtımlarıyla da uyumlu. Yazılım arayüzünde gizlenmiş dizinlerde yer alan tüm gereksiz dosyalar listeleniyor. Arayüz genel olarak diğer sistem temizleme yazılımlarınınki kadar başarılı değil. Firefox, Internet Explorer, Google Chrome web tarayıcılar; popüler programlar ve Windows’un önemli dizinlerinde temizlik yapılabiliyor.

Kullanıcılar temizlik işlemine dahil edilmesini istedikleri ve istemedikleri dizinleri ekleyip çıkarabiliyor. Verileri güvenli şekilde silme seçeneği güvenlik konusunda titiz olanlar için önemli. Windows ve Linux platformlarında kullanılabilen BleachBit programının kuruluma ihtiyaç duymayan taşınabilir versiyonu mevcut. Programın raporlama sisteminin daha iyi bir yapılandırmaya kavuşturulması gerektiğini düşünüyoruz.

CCleaner

CCleaner Windows işletim sistemleriyle uyumlu olan en başarılı sistem temizleme yazılımlarından birisi konumunda. Yazılımın ciddi bir kullanıcı kitlesi var. Sistem temizleme yazılımı tavsiyelerinde CCleaner’ın adının sıkça geçtiğine şahit olabilirsiniz. Yazılımın başarılı bir kullanıcı arayüzü var. Temizlik süreci ana ekrandan takip edilebiliyor; arayüzde şekilli görseller, ön izlemeler ve görsel efektler bulunmuyor.

CCleaner aracının en beğendiğimiz özelliklerinden birisi CCEnhancer adlı eklenti aracılığıyla yüzlerce programa destek sunacak şekilde geliştirilebilmesi. Sunulan güncellemeler ile CCleaner çok sayıda program ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Yazılımda kullanıcılara temizlik işlemlerine diledikleri klasörleri dahil edebilmeleri olanağı sunuluyor. CCleaner’ın kuruluma ihtiyaç duymadan çalışabilen taşınabilir sürümünün bulunduğunu sözlerimize ekleyelim.

Comodo System Cleaner

Comodo System Cleaner resmi olarak bağımsız bir program değil, Comodo’nun Windows Kayıt Defteri’ni temizleyebilen Registry Cleaner aracıyla birlikte Comodo PC TuneUP yazılımı bünyesinde yer alıyor. Uygulama başlangıçta kullanıcılara gereksiz dosyaları temizleme teklifinde bulunuyor. Temizleme işleminin ardından ne kadar boş depolama alanı elde edileceği konusunda bilgi verilmiyor. Thunderbird ve Firefox gibi popüler yazılımlara destek sunuluyor ancak Google Chrome gibi ciddi kullanıcı kitlesine sahip olan bazı programların ilginç şekilde desteklenmediğini belirtelim.

Popüler güvenlik çözümleriyle tanıdığımız Comodo firmasının temizlik aracının taşınabilir sürüme sahip olmama, spesifik dosya uzantıları ve dizinlerini ekleme olanağı sunmama, temizlik işlemiyle elde edilen boş depolama alanını göstermeme gibi eksikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.