Bilim & Teknik

En saldırgan çılgın metal: Galyum [Video]

Birazdan izleyeceğiniz görüntülerdeki metal, cam gibi tuz-buz oluyor, insan elinde erimeye başlıyor, diğer metallere saldırıyor fakat insanlara herhangi bir toksik etki göstermiyor.

En saldırgan çılgın metal: Galyum [Video]

Birazdan izleyeceğiniz görüntülerdeki metal, cam gibi tuz-buz oluyor, insan elinde erimeye başlıyor, diğer metallere saldırıyor fakat insanlara herhangi bir toksik etki göstermiyor ve sülfirik asitli dikromat solüsyonu ile tepkimeye sokulduğunda dünya dışı bir yaşam formu gibi davranıyor. Tüm bu garip özellikleri bize sıradışı gelse de Galyum elementi her gün kullandığımız bir çok aygıtın içerisinde bulunuyor. Bundan daha da ilginç olanı bilim adamlarının her gün Galyum elementini kullanarak onlarca çılgın deneye imza atmaları.

1399896871_img20140512000332.jpg

Tuhaf özellikleri ve davranışları nedeniyle laboratuvar ortamında Galyum elementi gerçekten garip şeylere neden olabiliyor. Aşağıdaki görüntüde Galyum alüminyuma saldırdığında neler olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüde yapılan deneyde ise sülfürik asitli dikromat solüsyonuna batırılmış olan Galyum elementinin yüzey geriliminin değişmesiyle birlikte nasıl yaşayan bir organizma gibi davrandığını ve atan bir kalp gibi hareket ettiğini görebilirsiniz.

Son olarak sadece 29,4 °C'de erimeye başlayan Galyum'un bu özelliğini kullanarak size şaka yapmaya çalışanlara karşı tetikte olmanız için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz. Fakat itiraf etmeliyiz ki bu şaka çok eğlenceli görünüyor.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.