Auction Team Breker müzayedesinde, kimileri tam bir ticarî felaket olarak kabul edilen pekçok bilgisayar ve tarihi 350 yıl geriye giden teknoloji ürünleri satıldı. Bu resimdeki SCELBI-8H'den sadece 200 adet üretildi.

Ama bu ilk mekanik hesap makinesiyle karşılaştırıldığında SCELBI-8H oldukça teknolojik bir ürün olarak görülüyor. Fransız matematikçi Blaise Pascal tarafından 1642'de üretilen Pascaline, pekçok benzer icada ilham kaynağı oldu.

Ancak her ürünü beğenmeyen ve eleştiren bugünün teknoloji fanatikleri gibi, 1600'lü yılların teknoloji düşkünleri Pascaline'ı 'pahalı ve güvenilmez' olarak niteledi.

Üç boyutlu yazıcılar 2013 yılının gözde teknolojisi olabilir ama patenti 1780'de alınan bu cihaz ilk taşınabilir baskı makinesiydi. ABD Başkanı Thomas Jefferson tarafından da kullanılan bu 'yazıcı'nın tasarımcısı, adını daha çok buharlı motorlarla duyuran James Watts'dı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.