Bilim & Teknik

Eski telefonlar nerede kullanılıyor görünce çok şaşıracaksınız! Video

Eski telefonların tropik yağmur ormanlarını gözetim altında tutmak için kullanıldığını biliyor muydunuz?

Eski telefonlar nerede kullanılıyor görünce çok şaşıracaksınız! Video

Üzerinde yaşadığımız gezegende ormanların oksijen üretimi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Ancak günümüzde hektarlarca orman alanı yangınlarla ve kesme yoluyla her yıl kayboluyor ve bunun sonucunda dünyamız giderek aşırı kuraklık ve seller ile birlikte, hayvan ve bitki türlerinde azalma riski ile karşı karşıya kalıyor. Şaşırtıcı olsa da, akıllı telefonlar doğamıza minimum derecede zarar versede ormanların yok olma mücadelesine yardımcı olabiliyor. Nasıl mı?

1445458303_img20151021230712.jpg

Rainforest Connection adındaki bir çevre örgütü eski telefonların bileşenlerini Amazon yağmur ormanlarını korumak için kullanıyor. İkinci bir yaşam şansı verilen akıllı telefonlar bu karmaşık görevin üstesinden gelmenin en basit ve en ucuz yolu olarak karşımıza çıkıyor. Örgüt gerçek zamanlı veri oluşturmak için kullandığı telefonları şarj etmek için güneş panelleri kullanmakta. Özel bir yazılım uygulaması bulunan telefonların ses frekanslarını izlemek için dahili mikrofonları kullanılarak motorlu testere gibi gürültü çıkaran aletlerin ses sinyallerini alarak hemen bağlı olduğu merkezin veritabanına aktarıyor ve ağaç kesenlere anında mudahale edilmesini sağlıyor.

1445458322_img20151021230736.jpg

Bu gerçekten güzel bir şey. En azından atıl duruma gelen eski telefonumuzun doğamızı korumada yardımcı olabileceğini öğrenmiş olduk. Bu arada eski telefonunuzu Rainforest Connection örgütüne bağışlayabileceğinizi de unutmadan hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.