Bilim & Teknik

Evrende yalnız mıyız? sorusuna ilginç çözüm: Bizi duyan var mı?

ABD'li Gökbilimciler, ''Evrende yalnız mıyız?'' sorusuna yanıt bulmak için uzaya mesaj göndermeye hazırlanıyor.

Evrende yalnız mıyız? sorusuna ilginç çözüm: Bizi duyan var mı?

Amerikalı gökbilimciler, uzay araştırmalarında tartışma yaratan bir hamle yapmaya hazırlanıyor. SETI Enstitüsü’nden bir grup gökbilimci, eğer varlarsa, uzaylılarla iletişime geçmenin zamanının geldiği görüşünde. Plan, uzaya mesaj göndermek...

Bunun için, yaşama elverişli olduğu düşünülen gezegenlere radyo sinyali gönderilmesi planlanıyor. Ancak plan kaygı duyan ve mesaj göndermenin büyük risk olduğunu düşünenlerde var. Böyle bir hamlenin insanlığa felaketten başka bir şey getirmeyeceği düşünülüyor.  Bu projeye karşı çıkanlardan biri de Stephen Hawking. Hawking, insanların olabildiğince sessiz kalması gerektiğini söylüyor.

1423865572_img20150214001210.jpg

Ünlü fizikçi, yabancı uygarlıkların dünyayı istila edip, kaynakları sömürebileceği endişesi taşıyor. Kimilerine göre plan SETI Enstitüsü’nün kuruluş ilkesine de aykırı. SETI 30 yılı aşkın süredir uzayı dinliyor. Ancak henüz doğal olmayan bir ses işitmiş değil.

“Bir duyan olur” umuduyla uzak gezegenlere mesaj gönderme planı hayata geçse bile haberleşme oldukça zaman alan bir süreç. Eğer uzaylılar varsa, en yakın gezegenle iletişim kurmak için bile 9 yıllık bir süreç gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.