Bilim & Teknik

Evrenin genişleme hızı ölçüldü!

140.000 uzak galaksi incelenerek, devasa galaksilerin merkezindeki en parlak bölgeler yani evrenimizin dörtte biri incelendi. 

Evrenin genişleme hızı ölçüldü!

Uzun süredir karanlık enerjinin doğasını açıklamaya çalışan bilim insanları kuasarlar ve galaksilere arası gaz metodu birlikte kullanılarak evrenin genişleme hızını ölçtü. 140.000 uzak galaksi incelenerek, devasa galaksilerin merkezindeki en parlak bölgeler yani evrenimizin dörtte biri incelendi. 

1397771915_img20140417235022.jpg

Portsmouth Üniversitesi Kozmoloji ve Gravitasyon Enstitüsünden Dr Matthew Pieri, ‘ Bir yıldan öncesinde bu tekniği denedik ve işe yaradığını gördük, artık iki kat daha fazla verimiz var . Bu sayede yüzde 2 gibi kayda değer bir hassaslık elde ettik. Artık sanki bir ağacın yaş halkalarını sayar gibi evrenin yaşını sayabiliyoruz” diyor. Ayrıca evrenin geçen son 5 milyar yıl içinde karanlık enerjiden dolayı daha hızlı genişlemeye başladığını belirtiyor. 

ELDE EDİLEN SONUÇLAR

● Evren 10.8 milyar yıl önce genişlemeye başladı ve her 44 milyon yılda bir yüzde 1 genişliyor.

● Evren geçen son 5 milyar yıl içinde karanlık enerjiden dolayı daha hızlı genişlemeye başladı.

● Bilim insanları evrenin genişlemesini yüzde 2 doğrulukla ölçebileceklerini iddia ediyorlar.

● Ekip galaksiler arası hidrojen gazı bulutlarını kullanan tekniği kullanıyor.

●Galaksiler arası gaz uzak kuasarların ışığını absorbladığından (emdiğinden) görülebiliyor. 

Kaynak: Wikipedia

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.