Wan Hoo: Ünlü Çin İmparatoru Wan Hoo, M.Ö 2309’da aya gitmeyi deneyerek, bu alanda çalışan ilk insan oldu. Wan Hoo, 47 adet roket monte ettirdiği tahtı ile Ay’ı ziyaret etmek istiyordu. Elinde meşalelerle hazır bulunan 47 yardımcısı roketleri ateşlediklerinde, büyük bir patlama oldu ve ortalık duman içinde kaldı. Wan Hoo bilim adına ölen ilk insanlardan biri olarak tarihe geçti.

Nicolae Minovici: Kendini asmanın nasıl bir duygu olduğunu öğrenmenin en iyi yolu ne olabilir? Rumen bilim adamı Nicolae Minovici’ye göre en iyi yol kendini asmaktı. 20. asrın ilk yıllarında çalışmalarını yoğunlaştıran Minovici, yanında yardımcıları varken, kendini asarak, bir dizi deneyde bulundu. Boğulma anında vücudun verdiği tepkileri ölçtü. Bu deneyler sırasında, ipten kurtulamayan Rumen araştırmacı, ölümden döndü. Boynu sakatlanan Minovici, 1 ay boyunca yutkunmakta sorun yaşadı.

Franz Reichelt: 4 Şubat 1912 tarihinde Avusturya doğumlu bir terzi, havacılar için özel olarak geliştirdiği bir elbiseyi Eyfel Kulesi’nden atlayarak denedi. Acil durumlarda bir paraşüt olarak açılacak elbise düzgün çalışmayınca, Franz Reichelt çakılarak öldü.

Evan O’Neill: Tarihler 15 Şubat 1921’i gösterdiğinde, tıp dünyası için yeni bir ufuk açacak O’Neill çok riskli bir operasyona giriyordu. Operatör Doktor Evan O’Neill, lokal anesteziyi ilk kez deneyecekti. İşin ilginç tarafı ise O’Neill’in lokal anestezi uyguladığı kişi, yine kendisiydi. Kurulan bir ayna düzeniyle kendi kendini ameliyat eden doktor, tıp tarihine geçti. Operasyonun 30. dakikasında doktorun apandisi dışarı çıkınca herkes umutsuzluğa kapıldı. Ancak O’Neill soğukkanlılıkla ameliyatı tamamladı ve ölümden döndü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.