Bilim & Teknik

Fareler uzay hayatına dayanamadı!

Uzaya gönderilen Rusya'nın fareleri öldü.

Fareler uzay hayatına dayanamadı!

Bir ay önce uzaya bazı hayvanları test etmek için uzaya gönderen Rusya'nın fareleri öldü. Rusya uzay aracı Bion-M N1 ile uzaya bir ay önce fare, kertenkele, salyangoz ve diğer canlıları göndermişti. Uzay aracı geri döndü ancak, uzay ortamının hücre yapısı üzerindeki etkilerinin araştırılması için gönderilen farelerin yarısı, Moğol farelerinin ise tamamı öldü. Kertenkeleler ve diğer mikroorganizma canlılar ise hayatta kaldı.

Uzay gezintisinden sonra canlı kalan hayvanlar ise testlerden geçirilmek üzere Moskova'da bulunan araştırma merkezine gönderildi. Uzay yolculuğu dört hafta sürdü ve bu zaman boyunca 70'den fazla deney yapıldı.

1369106457_fareler-oldu.jpg

Uzay gemisinde 45 fare, 15 kertenkele, 18 Moğol faresi, 20 salyangoz, çeşitli mikroorganizmalar, tohum ve bitkiler bulunuyordu. Moskova Tıbbi ve Biyolojik Problemler Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Bion-M N1 test başkanı Vladimir Siçev bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kertenkeleler yaşıyor. Farelerin yarısı öldü. Bunu bekliyorduk. Moğol farelerinin ise tamamı öldü. Hayvanlar ilk kez uzayda, tek başlarına bu kadar uzun süre kaldı." dedi.

Astronotların uzay ortamında nasıl etkilendiklerini belirlemek için hayvanlar üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.