Bilim & Teknik

Filipinler’de yeni bir insan türü keşfedildi

Filipinler'de yapılan kazı çalışmalarında bulunan fosillerde, şimdiye kadar bilinmeyen yeni bir insan türü keşfedildi.

Filipinler’de yeni bir insan türü keşfedildi

'Science Alert' internet sitesinde yer alan habere göre, araştırmacılar ve arkeologlar, Filipinler'in Luzon Adası'nın kuzeyinde yer alan Callao Mağarası'nda gün ışığına çıkarılan 13 fosil kemik ve dişlerin oldukça kısa boylu, şimdiye kadar bilinmeyen bir insanımsıya ait olduğunu belirtti. 

Callao Mağarası'nda 2007, 2011 ve 2015'te yapılan kazılar sırasında bulunan kemik ve dişlerin "homo luzonensis" ismi verilen türden en az üç bireye ait olduğu ifade edildi.

Filipinler’de yeni bir insan türü keşfedildi - Resim : 1

Araştırmacılar, fosil ve dişlerin ait olduğu düşünülen bireylerden birinin 67 bin, diğerinin 50 bin yıl önce yaşadığının tahmin edildiğini kaydetti.

Arkeolog Florent Detroit, fosil ve dişlerin Filipinler'de şimdiye kadar bulunan en eski insan türüne ait olduğunu vurguladı.

Filipinler’de yeni bir insan türü keşfedildi - Resim : 2

Araştırmacılar, dişlerin ait olduğu bireylerin insandan (homo sapiens) daha kısa fakat Hobbit olarak anılan homo florensiensisten daha uzun olduklarının tahmin edildiğini dile getirdi.

Araştırmanın bulguları "Nature" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar
Orhan
Kimse yazmadan yazayım Yoksa Yecüc & Mecüç mü ? :)
Cevapla
ni
fosil bulduk diyor canlı değil
Fatih
Kadındır o. Çok konuşmaktan, dırdır yapmaktan dişleri aşınmıştır. Yanındakilerin de ölüm sebebi kesin o dur :)))
Cevapla
bilmem
AHAHAHHAAH :D
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.