80 yılı aşkın süredir bilim kurgu sinemasının en önemli aktörleri arasında yer alan robotların gerçekten hayatlarımızda önemli yerler edinmesi artık hayal değil.

Sinema tarihinde çığır açan, robotlar ve yapay zeka teknolojilerini sorgulamamızı sağlayan, filmlerde karşımıza çıkan gelmiş geçmiş en dikkat çekenler arasında yer alan bazı robotları sizler için derledik. İşte karşınızda sinema tarihinin en dikkat çekici robotları.

Maria - Metropolis
Kült bilim kurgu filmleri arasında yer alan, 1927 yapımı Metropolis, robotların beyazperdeye taşındığı ilk filmlerdendi. İşçilerin yer altında, burjuvanın ise yüzeyde yaşadığı bir dünyada geçen filmde Maria adlı robot, yer altı dünyasında yaşayanların liderinin kılığına girerek burada yaşayanların isyan etmesini gizlice engellemeye çalışıyordu.

Robby - Forbidden Planet
1956 yapımı Forbidden Planet'te karşımıza çıkan ilginç tasarımlı Robby, duyguları olan ilk sinema robotlarındandı. Robby hem davranışları, hem de tasarımıyla kendisinden sonra gelecek filmlerdeki robotlara ilham kaynağı oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.