Bilim & Teknik

FTC, Silikon Vadisi'ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Silikon Vadisi'ni daha fazla inceleme altına alacak ve hızlı hareket eden bir pazarda ortaya çıkan teknoloji ve trendlerin zirvesinde kalmasına yardımcı olacak özel bir teknoloji ofisi açıyor. Komiserler ofisi oluşturmak için Perşembe günü 4-0 oy kullandı.

FTC, Silikon Vadisi'ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

Başkan Lina Khan'ın yönetimi altında FTC, odağını teknoloji şirketlerine yöneltti. Geçen yıl Epic Games, FTC'nin Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını ihlal ettiği yönündeki iddialarının ardından 520 milyon dolarlık rekor bir uzlaşmayı kabul etmişti. Ajans ayrıca Microsoft'un Activision Blizzard'ı devralmasını engellemeye çalıştı ve NVIDIA'nın ARM'yi satın almasını durdurmak için dava açtı (NVIDIA anlaşmadan çekildi). Ayrıca, raporlara göre FTC, Amazon'un One Medical ve MGM satın alımlarınıda  inceledi. Ancak ajans, Meta'nın Within'i devralmasını engelleme girişiminde başarısız oldu.

Khan yaptığı açıklamada, "Yüz yılı aşkın bir süredir FTC, dahili uzmanlık oluşturarak yeni pazarlara ve sürekli değişen teknolojilere ayak uydurmak için çalışıyor. Yasa dışı ticari uygulamalarla mücadele etmeye ve Amerikalıları korumaya devam ederken, gelişen teknolojileri ve pazar eğilimlerini tam olarak kavramak için gereken kurumsal becerilerini de artırıyor.”

FTC, Silikon Vadisi'ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

Teknoloji Ofisi, FTC'nin antitröst ve tüketiciyi koruma bölümleri tarafından ticari uygulamalara ve bunların arkasındaki teknolojiye yönelik soruşturmalarını destekleyecek. FTC personeline ve komisyon üyelerine politika ve araştırma konusunda tavsiyelerde bulunacak. Ek olarak, FTC'nin çalışmalarını etkileyen gelişen teknoloji ve pazar trendlerine de ışık tutacak.

Ngyuen, “En büyük odağımız vakalar üzerinde çalışmak" dedi. “Bu öncelikle belirli pazar ve iş modellerini anlamak ve platformun teknolojilerini ve hizmetlerini ifade etmek anlamına geliyor. Bu da rekabeti ve kilit piyasa oyuncularını analiz etmeyi gerektiriyor.”

Daha fazla uzmanlığa ve teknoloji şirketlerinin nasıl çalıştığına dair daha derin bir anlayışa sahip olmayı hedefleten ofis bu yolla ajansın mahkeme celplerini ve anlaşmaların ayrıntılarını daha etkili hale getirmek için ince ayar yapabilecek. Ekip, FTC bürolarına diğer davalarda yardımcı olmaya devam edecek ancak temel görevi teknoloji sektörünü yakından takip etmek olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.