Bilim & Teknik

Fujitsu'dan iris tarama özellikli telefonlar gelebilir!

Fujitsu akıllı telefonlar için iris tarama sistemi üzerinde çalışıyor.

Fujitsu'dan iris tarama özellikli telefonlar gelebilir!

Japon şirketi Fujitsu, geleneksel parmak izi tanıma ve doğrulama sistemlerine alternatif oluşturmak amacıyla çalışmalar başlattı. Şirketin PalmSecure otaklığında akıllı telefonlara iris tarama özelliğini getirmeyi planladığı söyleniyor.

Şirketin taahhüt ettiği teknoloji şu anda kendi prototip cihazı hariç henüz modern mobil cihazlarda kendine yer bulmuş değil. Ancak, kimlik doğrulamada kullanılacak insan gözü için tarama sensörleri ile donatılmış akıllı bir telefon prototipi geliştirdiği biliniyor. Fujitsu'nun Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtmaya fırsat bulduğu sistem, kızılötesi kamera ve küçük bir projektör kullanarak iris görüntüsü verilerini depolama kapasitesine sahip.

1429174824_img20150416115943.jpg

Sistem ayrıca hiçbir ek şifre girişi yapmadan otomatik olarak cihazın kilidini açabiliyor. Fujitsu'nun 2015 yılının sonuna kadar bu teknolojinin gelişimini tamamlamayı planladığı belirtiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.