Bilim & Teknik

Füzyon reaktörü üretmek yaş sınırı tanımıyor!

13 yaşındaki dahi genç okulundan aldığı destekle Füzyon reaktörü yapmayı başardı.


Günümüz teknolojisi artık 7'den 70'e tüm insanları etkisi altına almış durumda. Tabi bu durum insanoğlu için olumlu gelişmelere de imza atabiliyor.İngiltere'nin Preston şehrinde yaşayan 13 yaşındaki Jamie Edwards adındaki bir çocuk, dünyada füzyon reaktörü üreten en genç kişi oldu.

Bu genç dahi yapmış olduğu reaktörle, 2 hidrojen atomunu çarpıştırarak, 1 helyum atomu üretmeyi başardı. Bu çalışmasına ön ayak olan sebep ise, geçtiğimiz yıllarda yine kendisi gibi genç olan 14 yaşındaki Tyler Wilson'un rekorunu kırmak istemesi. Genç dahi Edwards, bu projesini gerçeleştirmek için okul müdürüne gerekli bütçe için epeyce dil döktüğünü söylüyor.

1394138064_img20140306222238.jpg

İkna çabaları başarıyla sonuçlanan genç, 5 ay boyunca üzerinde uğraştığı reaktörü sonunda inşa etmiş. Bu arada geleceğin enerji kaynağı olacağı söylenen füzyon reaktörü, birçok laboratuvarlarda geliştirilmeye çalışılıyor. Teoride füzyon reaktörü, çok az bir israfla bol miktarda enerji sağlayabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.