Geleceğe damga vuracak teknolojiler - Page 1

Bükülebilir ekranlar

2012 yılının yarısında Samsung'un bükülebilir telefonlarla pazara gireceğini açıklaması, kullanıcılar arasında da heyecan yarattı. OLED teknolojisini kullanan bu cihazların ortaya çıkmasıyla artık dokunmatik bir ekran dışında rahatça katlanabilen ve her şekle girebilen bir telefon veya tablet bilgisayarla da karşılaşabileceğiz.

Geleceğe damga vuracak teknolojiler - Page 2

Siri ile ne değişecek

iPhone 4S'ten ziyade Siri'nin konuşulduğu bugünlerde uygulama, kullanıcının sesli komutlarını algılıyor ve kullanıcının bu şekilde telefonunu kullanabilmesine, internette sörf edebilmesine olanak veriyor. Google'dan Eric Schmidt'in dahi Google'ın lider arama motoru olarak Siri'den endişe duyduğunu açıklaması, Siri'yi önemli kılmaya yetiyor. Yakın gelecekte söz dinleyen cihazların etrafımızı saracağı muhakkak.

Geleceğe damga vuracak teknolojiler - Page 3

Gelecek Bulut Teknolojisi'nde

Bulut Teknolojisi'nin kullanımı günden güne yaygınlaşırken, bu teknoloji sayesinde kullanıcılar fotoğraf, müzik ve diğer içeriklerini web üzerinde yer alan bir sunucuya gönderiyor. Bu şekilde kullanıcı hem istediği noktadan ve istediği cihazdan verilerine ulaşabiliyor, hem de verilerin silinmesi gibi bir tehlike (muhtemelen) olmuyor. Yakın gelecekte internetin daha da hızlanacağını ve cihazların hafifleyip ucuzlayacağını düşünürsek, bu teknolojinin en doğru yatırım olduğunu bugünden söyleyebiliriz.

Geleceğe damga vuracak teknolojiler - Page 4

Yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisini kullanan Facebook'ta fotoğrafların otomatik olarak etiketlendiği herkesin malumu. Bazı akıllı telefonlar dahi yüz tanıma teknolojisini kullanarak şifre girişini gereksiz kılıyor. Böylece yüzü tanımlanan kullanıcı bu şekilde telefonunu açabiliyor. Yakın gelecekte reklam panolarının bu teknolojiden faydalanarak yaşa ve cinsiyete özel reklamı ekrana getirmesi hayal olmaktan çıkacağa benziyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.