Geleceği oluşturacak buluşlar! - Page 1

Gece görüşlü kontak lens: Geceleri kontak lensleriniz sayesinde her şeyi görmek ister miydiniz? Michigan University’de geliştirilen grafen isimli materyalden yapılan ışık dedektörü gelecek vaadediyor. Infrared ışınlarını algılayan cihaz şu anda tırnak büyüklüğünde. Fakat bu cihaz bir kontak lense ya da cep telefonuna yerleştirilebilecek kadar küçülecek.

Geleceği oluşturacak buluşlar! - Page 2

Yeni hava tahmin sistemi: Hava tahmincileri havanın güneşli olacağını söylerken çoğunuz sağnak yağmura yakalanmışsınızdır. Şimdi San Diego’da bulunan Scripps Deniz Bilimi Enstitüsü tarafından geliştirilen sistem, ticari uçaklar üzerindeki GPS’i kullanarak hava durumu örneği geliştiriyor. Sistem atmosferdeki farklı rakımların kesin ölçümlerini alıyor ve özellikle kasırgaya eğilimli bölgelerde veri toplamak çok kullanışlı.

Geleceği oluşturacak buluşlar! - Page 3

Bilgisayar hatalı yüz ifadelerini buluyor: Toronto Üniversitesi’nde geliştirilen bilgisayar sistemi acının yüzdeki hatalı yansımasını insanlardan daha iyi tespit ediyor. Taklit edilen duygunun insanlar tarafından ayırt edilmesi çok zordur. Biraz eğitim ve denemeden sonra insanlar sadece yüzde 55 başarı oranına sahipken bu bilgisayar programı yüzde 85 başarılı oldu. Sistem ruhsal bozuklukların tedavisinin yanı sıra havaalanı güvenliğinde ve yasal sistemlerde kullanılabilir.

Geleceği oluşturacak buluşlar! - Page 4

Vücut saatinizi yeniden ayarlama: Vücut saatinizin ışık ve sıcaklıktaki değişimlere karşı olan tepkisi CK1epsilon isimli bir enzim tarafından kontrol ediliyor. Manchester Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının buluşu jet lag (uçakla seyahat esnasında dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasıdır) ile mücadele etmede ve gece vardiyası nedeniyle uykunun bozulmasını en aza indirmede önemlidir. CK1epsilon enzimi dünyanın 24 saatlik dönüşüyle ilgili vücut saatinizin bir bileşenidir. Araştırmada, bu enzimden yoksun olan farelerin yeni bir ışık-karanlık ortamda normalden daha hızlı uyum sağladığı görüldü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.