Bilim & Teknik

Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi

22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın sonuçları açıklandı.

Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi

Türkiye’de bilimsel araştırmaların gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan ve bu yıl TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Sn. Cemil Çiçek’in katılımı ile başlayan “22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın sonuçları açıklandı. Türkiye’den fizik alanında TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi, kimya alanında Ankara Fen Lisesi ve biyoloji alanında TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri birincilik ödülüne layık görüldüler.

Yarışmaya yurt dışından katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ise fizik alanında Tayland, kimya alanında Slovenya, biyolojide İtalya temsilcisi öğrenciler jüri özel ödülüne sahip oldular.
1368206604_mef.jpg

Çimentosuz beton üretiminden cam temizleme robotuna; yakıt tasarrufu sağlayan uçak tasarımından göz hastalıklarına tanı koyma kapasitesine sahip takip kamerasına kadar birçok konuda proje hazırlayan genç mucitler; nanoteknoloji, genetik, ekoloji gibi alanlardaki bilgi birikimleri ve çevre sorunlarına yönelik farkındalıkları ile takdir topladılar.

Yarışmada Birinci Olan Projeler

Fizik: El Yapımı Optik Cımbız (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi)

Kimya: Coumarin Z Boyasının Floresan Yoğunluğunun Farklı Ortamlarda Analizi ve Karbon Nanotüple Etkileşiminin Floresan Verimine Etkisi (Ankara Fen Lisesi)

Biyoloji: Arıtılmış Atık Sudan Azot ve Fosforun Uzaklaştırılmasında ve Organik Gübre Üretiminde Farklı Mikroalg Türlerinin Verimliliklerinin Karşılaştırılması (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi)

Fizik Ödüllerini Alan Projeler

Birincilik Ödülü: El Yapımı Optik Cımbız (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi)

İkincilik Ödülü: Günlük Hayatta Karşılaştığımız İki Problemin Modellenmesi ve Temel Fizik Yasaları ile Çözülmesi (İzmir Fen Lisesi)

Üçüncülük Ödülü: Sesin Değişken Sıvı Ortamlarındaki Hızının, Işığın Girişim Modeli Kullanılarak Hesaplanması (Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi)

Kimya Ödüllerini Alan Projeler

Birincilik Ödülü: Coumarin Z Boyasının Floresan Yoğunluğunun Farklı Ortamlarda Analizi ve Karbon Nanotüple Etkileşiminin Floresan Verimine Etkisi (Ankara Fen Lisesi)

İkincilik Ödülü: Denge Modifiye Atmosferde Paketleme Yöntemiyle Gıdaların Raf Ömrünü Uzatacak Doğal Zeolit Katkılı Polietilen Esaslı Kompozit Ambalaj Üretimi ve Karakterizasyonu (Kuleli Askeri Lisesi)

Üçüncülük Ödülü: Akrilik Asitin Farklı Alkollerde Dowex 50 Wx8-400 Katalizörü ile Esterleşmesi ve Optimum Koşulların Belirlenmesi (İzmir Fen Lisesi)

Biyoloji Ödüllerini Alan Projeler:

Birincilik Ödülü: Arıtılmış Atık Sudan Azot ve Fosforun Uzaklaştırılmasında ve Organik Gübre Üretiminde Farklı Mikroalg Türlerinin Verimliliklerinin Karşılaştırılması (Tev İnanç Türkeş Özel Lisesi)

İkincilik Ödülü: İzmarit Ekstratının Heterocypris İncongruens (Ostracoda, Crustacea) Ve Cryptocoryne Crispatula (Araceae) Üzerine Etkileri (Bolu Fen Lisesi)

Üçüncülük Ödülü: Nsai Ağri Kesici İlaçların Mide Mukozasına Zarar Vermeyen Doğal Ağrı Kesiciler ile Birlikte Kullanımının Araştırılması (Özel Eyüboğlu Eğitim Kurumları)

Uluslararası Jüri Özel Ödülünü Alan Projeler

Fizik Jüri Özel Ödülü: Somtawin Witeadsuksa Huaymongkhon School, Tayland

Kimya Jüri Özel Ödülü:
II. Gimnazija Maribor, Slovenya

Biyoloji Jüri Özel Ödülü: Istituto Superiore Vergani, Navarra, İtalya

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.