Bilim & Teknik

Gelecekte binaları 3D yazıcılar inşa edecek! (Video)

Hayatımıza kısa süre önce giren 3D yazıcılar, bakın gelecekte neler yapacak!

Gelecekte binaları 3D yazıcılar inşa edecek! (Video)

Hayatımıza giren en son teknolojik  ve işe yarar ürün nedir? diye sorsak çoğumuzun aklına 3D yazıcı teknolojisi gelir. Son yılların en büyük buluşlarından olan ve birçok yan ürünü kolayca üretebilmesi ile tanıyoruz 3D yazıcıları. Peki gelecekte ne mi olacak? Başta inşaat sektörü olmak üzere hepimizin hayatını değiştirecek bir teknolojiye sahip olacağız.

1390064585_img20140118184121.jpg

Güney California Üniversitesi'nden Profesör Behrokh Khoshnevis'in ürettiği devasa 3D yazıcı ile 232 metrekare ev yapılabileceğini söyledi. Bu haber, akıllara ilk olarak inşaat işçilerinin gelecekte olup olmayacağı sorusunu getiriyor. En azından yakın gelecekte böyle bir durum yaşanmayacak. Yapıların inşa sürecini çok daha kolay hızlı olacak ve inşa edilecek yapılar önce dijital olarak tasarlanacak. Bu evreden sonra tasarlanan evler 3D printer yardımıyla fiziksel yapılara dönüşecek.

1390064638_img20140118184140.jpg

3D yazıcının üretme işlevi, şu anki 3D yazıcılarla neredeyse aynı ancak büyüklük olarak devasa yazıcıların olması gerekiyor. Contour Crafting adı verilen bu işlemin sadece Dünya için değil, gelecekte diğer gezegenlere yerleşim konusunda da kullanılabileceği söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.