Gelecekte ortaya çıkacak yeni meslekler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkabilecek olan yeni meslekleri sizler için derledik.

Gelecekte ortaya çıkacak yeni meslekler

Teknolojinin gelişmesi bazı mesleklerin yok olmasına neden oluyor ve yenilerinin doğmasını sağlıyor. İnsan geliştiği sürece devam edecek olan bu döngü, bundan birkaç sene sonra aklımıza bile gelmeyen mesleklerin ortaya çıkmasını sağlayacak.

Bu düşünceden yola çıkarak ve teknolojinin gidişatını değerlendirerek gelecekte ortaya çıkabilecek olan 5 mesleği sizler için derledik.

Robot veterinerliği

1472675349_boston-dynamics-wild-cat-3600x2400-best-robots-of-2015-robot-wild-cat-2778-1-720x480-c.jpg

Biyoloji ve teknoloji arasındaki farklılıklar gittikçe azalıyor. Bundan sadece birkaç sene sonra yarı robot, yarı hayvan olan canlılar hayatımıza girecekler ve bu canlıların sorunlarıyla ilgilenen bir meslek de ortaya çıkacak.
Fiziksel oyun tasarımı

1472675325_montreal-que-july-19-2016-pokemon-go-player-hugo-paque.jpeg

Araştırmacılar sadece birkaç sene içerisinde Pokemon Go'ya benzeyen oyunların sektörü ele geçireceğini düşünüyorlar. Bu öngörü, herkesin elinde telefonlarla sokağa çıkacağı anlamına gelmiyor. Evlere kurulacak  platformlarla birlikte silah oyunlarının bile fiziksel aktivitelerle birleştirilerek oynanması mümkün olacak.
Holoportasyon uzmanı

1472675295_holoportation01.jpg

Microsoft'un üzerinde çalıştığı holoportasyon teknolojisi, kişinin bedeninin farklı ve sanal bir alanda belirmesini ve alanla etkileşime girebilmesini kapsıyor. Holoportasyon teknolojisi, sanal gerçeklik teknolojisinin gelişmiş hali olarak görülüyor. İlerleyen senelerde bu teknolojiyi geliştiren ve test eden kişilere ihtiyaç duyulacaktır.
İklim mühendisi

1472675281_kuresel-isinma.jpg

Küresel ısınma gezegenimizi her geçen saniye biraz daha kötü yaralıyor ve bilim insanlarının yeni bulgularına göre artık Dünya'yı küresel ısınmanın etkilerinden kurtarmak imkansız. Yaşadıkları alanın yok olmamasını isteyen insanlar, muhtemelen gelecek senelerde iklim konusunda uzmanlaşacaklardır ve gezegenimizin yok olmasını durdurmak adına çalışmalar yapacaklardır.
Yapay organ üreticisi

1472675270_artificial-bladder.jpg

3D yazıcıların da gelişmesiyle birlikte önem kazanan yapay organ teknolojileri, gelecekte milyonlarca kişinin hayatını kurtaracak. Bu alanda uzmanlaşmış olan kişiler göreceğimize kesin gözüyle bakılıyor.