1. Çift Başlı Köpek:Organ naklinin temellerini atan Vladimir Demikhov, köpek yavrusunun başını ön ayaklarıyla birlikte kurt köpeğine naklederek iki başlı köpek elde etmiştir. Frankenstein’ın Köpekleri olarak da bilinen deney, organ nakli konusunda takıntılı olan Sovyet bilim adamının hayvanlar üzerinde yaptığı deneylerden sadece biri.

2. Stanford Hapishanesi:İnsanların sosyal rollere nasıl tepki verdiğini araştırmaya yönelik yapılan deneyde, denekler gardiyanlar ve mahkumlar olarak ikiye ayrılarak sahte bir hapishaneye yerleştirilir. Deneklerin onlara verilen rolleri çok kısa sürede içselleştirmeleri şaşırtıcıydı. Deneyi yürütenlerin de kendilerini kaptırmalarından dolayı deney bir hafta sonra durduruldu.

3. Çaresizlik Kafesi:Sevgi kavramı konusunda takıntılı olan Harry Harlow, dış etkilerden tamamen arınmış bir odada çeşitli düzenekler bulunan aparatın içinde maymunlar üzerinde çalıştı. Dış dünyadan izole olmuş maymunların çıldırması ve kendilerini açlığa mahkum ederek öldürmesiyle birlikte deney sonlanmıştır.

4. David Reimer:Sünnet olurken penisi hasar gören David'in cerrahi bir operasyonla vajinası oldu ve hormon desteği aldı ama çocukluğu süresince standart bir erkek çocuk gibi davrandı. Cinsel kimliğinin doğuştan değil çevre ile şekillendiği iddasını kanıtlamak için hazırlanmış deney David'in 38 yaşında intihar etmesi ile sonuçlandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.