Geminid Meteor Yağmuru bugün başlıyor! - Page 1

Amerikan Meteor Derneği, saatte ortalama 20'ye yakın meteor taşı kayması beklenen ve 2019 yılının son meteor yağmuru olacak olan Geminid Meteor Yağmuru’nun Cumartesi ve Pazar günleri, havanın kararması ile birlikte görülebileceğini açıkladı.

Geminid Meteor Yağmuru bugün başlıyor! - Page 2

Peki nedir bu Geminid Meteor Yağmuru?


3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşan Geminid, "Meteor yağmurlarının en şaşaalısı" olarak bilinir. Gremlid meteor yağmurunun bir diğer adı da İkizler Meteor Yağmuru'dur.

Geminid Meteor Yağmuru bugün başlıyor! - Page 3

Geminid Meteor Yağmuru, her yıl Aralık ayında gözlenen bir uzay olayıdır, ancak gökyüzünün genellikle kapalı olduğu bir mevsime denk geldiğinden bu meteor yağmurunu gözlemlemek çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle de diğer meteor yağmurlarının yanında sönük kalıyor. Ancak aslında eğer hava açık olur ve izleme imkanına sahip olursanız en fazla meteor taşını izleyebileceğiniz meteor yağmurunun Geminid Meteor Yağmuru olduğuna şahit olabilirsiniz.

Geminid Meteor Yağmuru bugün başlıyor! - Page 4

Peki Geminid Meteor Yağmuru nasıl oluşur?


Dünyamız, güneş etrafındaki yörüngesinde yol alırken, küçük gezegenlerden saçılan göktaşlarının arasından geçmektedir. Bu göktaşları dünya atmosferine girdiğinde ise yanarak parçalanmaktadır. Yani bizim dünya üzerinden meteor yağmuru ya da göktaşı yağmuru olarak adlandırdığımız olay cereyan etmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.