Bilim & Teknik

Geri dönüşüm vatandaşa para kazandıracak

Geri dönüşümü mümkün olan atıklar için kumbaralar kurulacak.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni uygulaması ekonomiye büyük katkı sağlayacak. Hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de geri dönüşüm sağlayacak bu uygulama ayrıca vatandaşa parada kazandıracak.

1373290594_geridonusum14.jpg

Nüfusun yoğun olduğu bölgelerden başlamak üzere geri dönüşüm kumbaraları kurulacak ve vatandaş, atıkları bu kumbaraya atıp, karşılığında para alacak.Bakan Bayraktar, pil, kağıt, plastik ve şişelerin geri dönüşüm ünü sağlamak için teşvik getirdiklerini, bu yönde hazırlanan projede yerli ve yabancı şirketler ile birlikte çalışacaklarını söyledi ve şöyle devam etti:

"Önce AVM'lere bu kumbaralardan kurulacak. Vatandaş bu malzemeleri geri atarsa şişe başına para alacak. 25, 50 kuruş ile 1 lira arasında geri ödeme yapılacak. Böylece vatandaşların çöpleri ayırmasını teşvik edeceğiz. Bunu daha sonra Türkiye geneline yaymak istiyoruz. Bunu yaygınlaştırabilirsek ekonomiye kazancı çok fazla."

Yorumlar
Misafir
güzel çalışma olmuş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.