Google, Bard'ı destekleyen Gemini AI Nano, Pro ve Ultra'yı tanıttı

Google, yapay zeka alanında yeni bir adım atarak Gemini AI Nano, Pro ve Ultra modellerini duyurdu. Bu yeni AI serisi, Bard platformunu Gemini Pro ile güçlendirerek ChatGPT'ye meydan okuyor.

Google, Bard'ı destekleyen Gemini AI Nano, Pro ve Ultra'yı tanıttı

Google, yapay zeka tabanlı sohbet robotu Google Bard'a sürekli yeni özellikler ekliyor. Ancak, Bard, GPT-3 ve GPT-4 ile donatılmış ChatGPT ve diğer AI sohbet robotlarına kıyasla sert bir rekabet oluşturamadı. Google, şimdi Bard'ı güçlendiren tamamen yeni bir AI modeli olan Gemini Pro'yu duyurdu.

Google'a göre Gemini, şirketin bugüne kadar inşa ettiği en yetenekli AI modeli. Veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar çeşitli sistemlerde çalışacak şekilde tasarlanan Gemini, metin, kod, ses, görüntü ve videoyu sorunsuz bir şekilde işleyebilir ve entegre edebilir, böylece oldukça çok yönlü bir AI modeli oluşturur.

Google Gemini 1.0, çok modlu yetenekleri sayesinde karmaşık bilgileri anlayabilir ve ilgili soruları yanıtlayabilir. Üç farklı boyutta sunuluyor: Zorlu görevler için Gemini Ultra, çok yönlü kullanım için Gemini Pro ve cihaz üzerindeki basitleştirilmiş işlemler için Gemini Nano.

Google, Bard'ı destekleyen Gemini AI Nano, Pro ve Ultra'yı tanıttı

Google Bard, şimdi Gemini Pro ile güncellenerek en büyük yükseltmesini aldı. Bu, daha gelişmiş akıl yürütme, planlama, anlama gibi yetenekler kazandığı anlamına geliyor. Bard, 170'den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilecek. Yakında Pixel 8 Pro, Gemini Nano'yu alacak ve bu güncelleme, Kaydedici uygulamasında Özetleme, Gboard'da Akıllı Yanıt ve WhatsApp gibi özellikler getirecek.

Gemini Ultra'nın bahsini açarsak, doğal görüntü, ses ve video anlaması, matematiksel akıl yürütme ve çok modlu problem çözme dahil olmak üzere geniş bir yelpazede görevleri yerine getirebilir. Google'a göre, hem bilgi hem de problem çözme yeteneklerini değerlendiren MMLU adlı bir kriterde insan uzmanlarını geçti ve çok modlu akıl yürütme kriteri MMMU'da olağanüstü bir puan elde etti. Ayrıca, Ultra, nesne karakter tanıma ihtiyacı olmadan önceki modelleri görüntü kriterlerinde geride bırakarak, yerleşik çok modlu ve karmaşık akıl yürütme yeteneklerini sergiledi.

Google, Gemini Ultra'yı 2024 başında erken test ve geri bildirim için seçilmiş bir kullanıcı grubuna sunmayı planlıyor. Daha sonra, geliştiricilere ve kurumsal müşterilere geniş çaplı bir dağıtım yapılacak. Ayrıca, Gemini Ultra tarafından desteklenen yeni bir AI deneyimi olan Bard Advanced, 2024'ün başlarında kullanıcılara en son teknolojiye erişim sağlamak için piyasaya sürülecek.