Bilim & Teknik

Google, Ebola virüsüyle mücadele eden doktorlar için özel bir tablet geliştirdi

Google çok özel bir uygulamaya sahip tablet geliştirdi. Tablet, Ebola ile mücadelenin yoğun yaşandığı bölgelerde kullanılacak.

Google, Ebola virüsüyle mücadele eden doktorlar için özel bir tablet geliştirdi

Google, Batı Afrika’da 10.000 insanın hayatını kaybettiği Ebola virüsüyle mücadele eden doktorlar için bir tablet ve özel bir uygulama geliştirdi. Ebola ile mücadele eden doktorlar hastalığın yaygın olduğu bölgelerde ya da hastalarla ilgili kayıtları tutarken vücutlarının tamamını özel bir elbise ve maskeyle kapatmak zorunda. Söz konusu elbise her ne kadar koruyucu bir görev üstlense de, doktorlar arasında iletişimi olumsuz etkiliyor. Doktorlar hastalar hakkında tutmaları gereken notları konuşarak ya da kağıda dökerek birbirlerine aktarıyor ki, bu durum tedavi sürecini bir hayli zorlaştırıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü üyesi Dr. Jay Achar riskli bölgelerde hasta verilerinin dışarıya daha sağlıklı taşınması ve bu verilerin uzun süreler kayıt altında tutulabilmesi için yollar denediklerini ve son olarak Google ile iletişime geçtiklerini aktarıyor. Doktorlar Google.org (Google'ın hayırsever bölümü) üzerinden Google geliştiricilerinden yardım talebinde bulundu. Google cephesinden yanıt gecikmedi ve riskli bölgeye özel bir tablet geliştirilebileceği bilgisi verildi.

Google’ın Ebola virüsüyle mücadele eden doktorlar için geliştirdiği tablet polikarbon malzemeden oluşuyor ve klora bastırılmaya karşı dayanıklı.

Bu tür riski yüksek bölgelerde çalışan doktorlar tehlikeli bölge dışına çıkmadan önce her gün temizlenme sürecinden geçiyor. Google tarafından geliştirilen tablet hasta kayıtlarını saklamanın yanı sıra diğer sunucularla iletişime geçerek bilgilerin kısa süre içerisinde transfer edilmesini sağlıyor.

Tablet, Sierra Leone’da Ebola virüsüyle mücadele eden doktorlar için geliştirilmiş olsa da, gelecekteki salgın hastalıklar sırasında da yararlı olacaktır. Bu düşündeyle Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Eric D. Perakslis tabletin farklı alanlarda kullanılması için çalışmalar yürütüyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.