Google Glass Türkiye’de - Page 1

CEM Yılmaz’ın ‘Vizyontele’ filmindeki televiyon için söylediği “Zeki Müren de bizi görecek mi” repliğinin benzeri Google Glass’ta yaşandı. Google’ın akıllı gözlüğünü test edenler, gözlükte yer alan ekranı görünce “Google da bizi görecek mi” diyerek şaşkınlıklarını belli ettiler.

Google Glass Türkiye’de - Page 2

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ Teknoloji devi Google’ın büyük merak uyandıran akılı gözlüğü Google Glass, teknolojinin nereye gideceği hakkında önemli ipuçları veriyor. Giyilebilir teknolojiler konusunda önemli bir adım olarak kabul edilen Google’ın akıllı gözlüğü merak uyandıran ürünler arasında yer alıyor. Yerli yazılım şirketi Pozitron’un uygulama geliştirmek için satın aldığı Google Glass’ı İstanbul sokaklarında test ettik. Akıllı gözlük ile ilk olarak toplu ulaşım araçlarında test ettik. Maslak’tan metroya binerek Taksim’e kadar süren yolculukta akıllı gözlük 7’den 77’ye herkesin dikkatini çekti.

Google Glass Türkiye’de - Page 3

Gençler, Google Glass’ı hemen tanıyarak yoğun ilgi gösteriyor. Test eden gençlerin birçoğu gözlüğün sesli komut özelliğini hemen kavrayarak kullanmaya başlıyor. Akıllı gözlük gençler kadar orta yaşlıların dikkatini çekiyor. Test edenlerin gözlük ekranında Google sayfasını görmesi üzerine “Google da beni görecek mi” soruları geliyor. Cihazın uyku modundan çıkmasını sağlayan ‘OK Glass’ komutu ise hemen hemen tüm gençlerin dikkatini çeken detaylar arasındaydı.

Google Glass Türkiye’de - Page 4

EVLADIM O GÖZÜNDEKİ NE
Google Glass’ı test ettiğimiz yerler arasında Taksim de bulunuyordu. İstiklal Caddesi’nde akıllı gözlükle yürümek neredeyse hemen hemen herkesin dikkatini çekiyor. Kestanecisinden turistine kadar herkesi Google Glass’ı fark ederek yanındakilere gösteriyor. Google Glass’ta sıradan gözlük camı bulunmadığı için daha fazla dikkat çekiyor. Yoldan geçen bir orta yaşlı bir kadın “Evladım o gözündeki ne” diyerek dış görünüşün ne kadar farklı durduğunu paylaştı. Ancak Google Glass’a numaralı cam veya güneş gözlüğü camı takarak kullanmak mümkün. Böylece çok daha az dikkat çekilebiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.