Bilim & Teknik

Google, şekerinizi ölçecek Akıllı Kontakt Lens tanıttı

Google'ın tanıttığı Akıllı Kontakt Lensler kişilerin glukoz seviyesini ölçecek.

Google, şekerinizi ölçecek Akıllı Kontakt Lens tanıttı

Gözlerinde problem olup gözlük takmak istemeyen kişiler için en iyi ikinci şey kontak lens takmak. Google lens takmayı daha da iyi hale getirmek için akıllı kontakt lens geliştirdi.

Görünüşe göre Google, insanların kontakt lens ile sadece iyi görmekle yetinmesini istemiyor. Akıllı kontakt lens geliştiren Google, temelde kontakt lens olan bu lenslere diyabetik glukoz seviyelerini ölçmek için küçük bir kablosuz çip ve güçlü bir sensör yerleştirmiş. Bu şekilde kişinin glukoz düzeyleri, gözündeki gözyaşı sıvısı yoluyla ölçülebilecek.

1389947780_hand-holding-zoomed-in-640x426.jpg

İnsanların glikoz seviyelerini ölçmek için genelde kullanılan tipik bir yöntem var. Bu yönteme göre kişinin parmağını iğneleyerek glikoz seviyelerini ölçecek olan aygıta bir damla kan ekleniyor ve ardından izlemeye geçiliyor.

Google’ın yeni akıllı kontakt lensi iğnesiz ve acısız bir şekilde bu işlemi gerçekleştirecek ancak, ne yazık ki bu ürün yakın bir zamanda kullanıma sunulmayacak. Akıllı Kontakt Lens Google’ın birçok projesi gibi geliştirme aşamasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.