Bilim & Teknik

Gördüklerinize inanamayabilirsiniz ama bu gerçek! Video

Nitinol (Şekil Hafızalı Kablolar) hakkında bilmediklerimiz?

Gördüklerinize inanamayabilirsiniz ama bu gerçek! Video

İlk bakışta kağıt ataçı gibi görünse de aslında o Nitinol alaşımından yapıldı. Videoda da izleyebileceğiniz gibi Nitinol ataç şeklini bozsanız bile sıcak suya bıraktığınızda saniyeler içinde eski şekline dönebiliyor.

NİTİNOL(Şekil Hafızalı Kablolar) nedir?

Nitinol ismi, ilk dört harfini oluştuğu atomlardan, son üç harfini ise buluşu yapan kurumdan almıştır. ( Nikel – Titanyum – Naval Ordnance Laboratory) 1300°C erime noktasına ve 6,45 gr/cm3 yoğunluğuna sahip bir maddedir. Özellikle damar cerrahisinde kullanılan stent genellikle Nitinol’den yapılır. Şekil hafızalı alaşımlardaki etki östenit (çeliğin fazı) ve martenzit( dönüşüm) olarak bilinen iki yapı arasındaki katı-katı faz transformasyonunun bir sonucudur. Difüzyonsuz gerçekleşen bu dönüşüm düzlemsel kayma benzeri bir mekanizma ile çalışır.

1434228488_kr7jjub.jpg

Şekil hafıza etkisi tek yönlü ve çift yönlü olabilir. Malzemenin sadece ısıtma ile östenit faza geçiş yapması tek yönlü, ısıtma ile östenit faza geçiş ve tekrar soğutma ile martenzit faza geçiş yapması ve bu işlemin birçok kez tekrar edilebilmesi ise çift yönlü şekil hafıza etkisi olarak tanımlanır. Çift yönlü etki malzemenin işlenmesi sırasındaki mekanik-ısıl muameleler ve bu muamelelerin kontrolü ile mümkün.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.