Bilim & Teknik

Görünmezlik pelerini geliştirildi

Ultra ince görünmezlik pelerini üretildi.

Görünmezlik pelerini geliştirildi

Bir nesneyi nanoantennae bloklarla kaplı olduğunda farklı bir nesne olarak gösterebilirsiniz. ABD’de bilim adamları nesneleri gizlemek veya belirli açılardan bakıldığında başka bir şey olarak görülmesini sağlayan görünmezlik pelerini olarak da kullanılabilecek ultra ince bir malzeme geliştirdi.

1442840475_harry-potter.jpg

Peki görünmezlik pelerini nasıl çalışıyor?

Berkeley'deki California Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından oluşturulan "cilt pelerini" büyüklüğü şu anda mikroskobik ama malzeme daha büyük nesneleri de kapsayacak şekilde büyütülmesi için çalışılıyor. Pelerini binlerce nano nokta oluşturuyor ve ışık antenler gibi faaliyet göstererek ışık dalgalarının normal saçılmasına müdahale ediyor.

1442840743_nanoteknoloji.jpg
Araştırmayı yöneten Xiang Zhang, gelişi güzel şekil gizlemeyi ilk kez yaptıklarını söyledi ve “Bizim ultra-ince pelerin artık bir ceket gibi görünüyor. Bu yeni çalışma ile mümkün oldu ve makroskobik nesneler gizleme için potansiyel ölçeklenebilir" dedi.

Görünmezlik pelerini ne kadar büyük olabilir?

Zhang, pelerinin bir bisiklet veya tankı örtecek kadar büyütülebileceğini söyledi. Araştırmacı ayrıca kozmetik için kullanılabileceğini ve deformiteleri gizleme ya da birinin vücudunun görünümünü iyileştirmek gibi şeylerde yapılabileceğini belirtti. Görünmezlik pelerinleri daha öncede geliştirildi ancak ilk defa bu kadar incesi yapıldı.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.