Bilim & Teknik

Güneş tutulması atmosferde iz bıraktı ve bu bir ilk!

Geçtiğimiz ağustosta gerçekleşen Güneş tutulması atmosferde iz bıraktı!


Bu yıl gerçekleşen Büyük Amerikan Tutulması çok fazla yerleşim alanının üzerinden geçmesi sebebiyle eşsiz bir tutulmaydı. Tutulma, bir çok yeni bilimsel gözlemin de gerçekleşmesine yardımcı oldu.

Tromsø Üniversitesi ve Haystack Rasathanesi'nde çalışan araştırmacılar 2 binden fazla algılayıcı kullanarak tutulmanın atmosferde yarattığı tuhaf etkileri gözlemlediler.

Daha önce teorize edilen fenomen yay dalgaları, bu araştırma sayesinde gözlemlendi. Tutulmanın oluşturduğu bu izlerin atmosferle ilgili bir çok karmaşa ve sırrı ortadan kaldırmakta yardımcı olacağı düşünülüyor. 

Ay'ın Güneş'ten gelen ısı enerjisini bölgesel olarak kesmesi ve ani ısı değişimine sebep olması, atmosferde bir dalgalanma izi oluşmasına neden oluyor. Bilim insanları topladıkları veriler sayesinde atmosferin davranışlarını ve katmanları arasındaki bağları çok daha iyi anlayacaklarını tahmin ediyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.