Bilim & Teknik

Güneş'e en uzak cisim keşfedildi!

Güneş'e, dünyadan 120 kat daha uzakta keşfedilen gök cismi bilim insanlarının dikkatini çekti. İşte detaylar!


Güneş'e, dünyadan 120 kat daha uzakta keşfedilen gök cismi, Güneş Sistemi'nde bugüne kadar gözlenen en uzak cisim olma unvanını kazandı. 

Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Merkezi'nden (MPEC) bugün yapılan açıklamaya göre, Güneş Sistemi'nde 2018 VG18 adı verilen ve Güneş'e Dünya'nın olduğundan 120 kat daha uzakta yeni bir gök cismi keşfedildi.

Güneş Sistemi'nde bugüne kadar gözlenen en uzak cisim olarak nitelendirilen cismin, bilimsel adının yanı sıra "uzaklarda" anlamına gelen "Farout" ismiyle de anılacağı kaydedildi.

Güneş'e en uzak cisim keşfedildi!

Yaklaşık 500 kilometre çapındaki, pembe renkli cismin güneşin etrafında tam dönüşünün, binden fazla yıl aldığı tespit edildi. Dünya ile güneş arasındaki uzaklık, yaklaşık 93 mile tekabül eden 1 astronomik birim (AU) olarak hesaplanıyor. Farout'un güneşten uzaklığı ise 120 AU olarak belirlendi.

Cismin, Carnegie Bilim Enstitüsü'nden Scoot S. Sheppard, Hawaii Üniversitesi'nden David Tholen ve Kuzey Arizona Üniversitesi'nden Chad Trujillo tarafından keşfedildiği belirtildi.

Yorumlar
Erhan
Dünyadan 120 kat uzaklık, en uzak nokta mı oluyor yani? Daha ötesi yok mu? Bence çok saçma.
Cevapla
misafir
evrenin sınırlarını bilmediğimiz için etrafını dolanma ne kadar sürer bilemeyiz..
Fatih
adam güneş sisteminde en uzak diyor. normalde evrenin büyüklüğünü anlamak için ışık hızıyla 200000(ikiyüzbin) yıl sürüyor etrafını dönmek için evrenin. gerisini sen düşün. buda bugünkü bilinen durumu evrenin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.