Bilim & Teknik

Güneş'in en detaylı görüntüsü yayınlandı!

Inouye Güneş Teleskobu ile çekilen fotoğraf ile Güneş'in yüzeyinin bugüne kadar çekilmiş en detaylı görüntüleri elde edildi.

Güneş'in en detaylı görüntüsü yayınlandı!

Gezegenimiz Dünya’nın da içinde bulunduğu sistemin tek yıldızı olan Güneş’in en detaylı görüntüsü yayınlandı. Fotoğraf görüntüsü Inouye Güneş Teleskobu ile elde edildi.

Güneş'in en detaylı görüntüsü yayınlandı!

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Hawaii eyaletinde bulunan Inouye Güneş Teleskobu ile Güneş'in bir fotoğrafı çekildi. Çekilen bu fotoğrafı diğerlerinden ayıran ise, Güneş'e ait en detaylı görüntünün ortaya çıkması oldu.

Inouye Güneş Teleskobu, Hawaii’nin Maui adasındaki 3.000 metrelik bir yanardağda kurulan DKIST isimli tesiste yer alıyor ve bugüne kadar kullanılan en iyi gözlem aracından yaklaşık iki kat daha detaylı görüntüler alabiliyor.

Güneş'in en detaylı görüntüsü yayınlandı! - Resim : 1

Söz konusu görüntülerde, Güneş’in yüzeyinin orta kısmında parlak granül bir yapı bulunuyor. Bu yapının Fransa’nın yüz ölçümü ile aynı büyüklükte olduğu ifade edildi.

Gezegenimizden yaklaşık 149 milyon kilometre uzakta olan Güneş'in hücre benzeri bir yapıda olması dikkatlerden kaçmadı.

Güneş'in en detaylı görüntüsü yayınlandı! - Resim : 2

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan proje direktörü Thomas Rimmele, elde ettikleri görüntüler sayesinde eskiden tek bir yapı olduğu düşünülen şeyin artık daha ufak yapılardan oluştuğunun anlaşıldığını belirtti.

Yorumlar
Ramazan
Allah herkesin yarıdım dışı olsun amin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.