Bu büyüklük ise “Küresel ve bölgesel güvenlik ortamının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, kademeleri azaltılmış, görevlerin etkin olarak paylaştırıldığı, gerekli yapısal değişiklikleri süratle hayata geçirebilecek, asimetrik olanlar da dahil tüm dış tehdit ve riskleri etkisiz kılabilecek bir güç oluşumunu planlayabilen, oluşturduğu gücün idamesini sağlayabilen, eğitip donatabilen” ifadesiyle tanımlanıyor.

ORDU-MİLLET BAĞI
Son 10 yılda zorunlu askerlik hizmetinin süresi kademeli olarak kısaltılırken, TSK’nın personel ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, sözleşmeli subaylık, sözleşmeli astsubaylık ve son olarak sözleşmeli er sistemleri devreye sokulmuştu.

TBMM’de kabul edilen son yasayla, bedelli askerlik uygulamasıyla birlikte ‘zorunlu askerlik’ prensibinde devrim niteliğinde bir düzenlemeye daha gidildi. Henüz askerlik hizmetini yerine getirmemiş yükümlülerin de TSK’ya doğrudan ‘sözleşmeli er’ olarak katılabilmelerinin önü açıldı. Böylece ‘zorunlu askerlik’ sisteminden ‘maaşlı profesyonel askerlik’ sistemine geçişte en büyük adım atılmış oldu.

Nüfus artış hızının düşmesi ve üniversite mezunu yükümlü sayısının artmasına paralel olarak, hükümet gelecekte TSK’nın ‘profesyonel ordu’ yapısına geçmesinin zorunluluk haline dönüşebileceğini düşünüyor. Genelkurmay Başkanlığı ise ‘yükümlü askerlik’ uygulamasının toplumsal dayanışma unsurları arasında yer aldığını belirterek, ordu-millet bağını koruyan ‘karma askerlik’ sisteminin devam ettirilmesinden yana.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.