Bilim & Teknik

Güvercinlerin yön bulma sırrı çözüldü!

İnsanoğlunun yüzyıllar boyunca mesajlaşmak için kullandığı güvercinlerin yön bulma becerilerinin sırrı çözüldü.

Güvercinlerin yön bulma sırrı çözüldü!

Göç eden güvercinlerin rotalarını nasıl belirledikleri üzerine araştırmalar yapan bilim insanları, bir süre boyunca Ukrayna’daki güvercinleri inceledi. Güvercinleri izlemek için Ukrayna’da bulunan bir krateri tercih eden araştırmacılar, bu kraterdeki çekim anomaliler sayesinde ilginç bir sonuçla karşılaştı.

1416174792_img20141116235203.jpg

Zurich Üniversitesinden Dr Hans-Peter Lipp ve South Africa Üniversite’sinden Kwazulu-Natal’a göre, güvercinler belirledikleri manyetik ipuçları sayesinde varmaları gereken noktayı rahatlıkla buluyor. Bölgedeki çekim anomalileri ise, kuşların yönlerini bulmalarını zorlaştırıyor. 10 tane güvercine minyatür GPS takan araştırmacılar bir süre boyunca bu güvercinleri takip etti. Çalışmayı yapan ekibin ellerindeki verilere dayanarak yaptıkları açıklamaya göre, göç eden güvercinler, yollarını jiroskopun çalışma mantalitesine benzer bir yöntemle buluyor.

Araştırma kapsamında sürü halinde ve yalnız göç eden güvercinler takip edildi ve filme alındı. Güvercinlerin davranışlarını ve takip ettikleri rotaları analiz eden bilim insanları, güvercinlerin rota değiştirmesinde aralarında belirledikleri bir tür hiyerarşik yapının etkili olduğunu iddia ediyor.

Söz konusu iddiaya göre, sürüde bulunan her güvercinin bir görevi var ama sürüdeki bazı kuşların diğerlerine oranla sürü üzerinde daha büyük etkisi var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.