Bilim & Teknik

Hayat kurtaran 3D teknolojisi!

3D yazıcı ile yapılan bir işlem ise bir bebeğin hayatını kurtardı.

Hayat kurtaran 3D teknolojisi!

Teknolojinin gelişmesi inanılmaz olaylara gebe olmaya devam ediyor. Son zamanların popüler teknolojisi 3D yazıcılar oldu. 3D yazıcılar ile silahtan yiyeceğe her türlü baskıyı gördük.

Şimdi 3D yazıcı ile yapılan bir işlem ise bir bebeğin hayatını kurtardı diyebiliriz. Amerika'nın Ohio kentinde yaşayan Kaiba Gionfriddo adlı 20 aylık bir bebek, doğuştan gelen solunum borusu bozukluğu nedeniyle defalarca hastanelik oldu. Daha sonra Michigan Üniversitesi doktorları ABD ilaç denetleme kurumu FDA'den alınan özel bir izinle Kaiba'ya 3D baskı teknolojisi ile hazırlanan özel bir tüp yerleştirdiler. Bu tüp, özel bir biyopolimerden yapıldı ve 3 yıl içinde kendi kendine eriyerek kaybolacak. Bu zaman içinde bebeğin soluk borusu sağlıklı bir biçimde gelişecek. 1 yıl süren rutin takipler sonucunda bebek hiçbir solunum sorunu yaşamadı.

1369335222_3dairway620x350.jpg

Doktorlar bu tip vakalarda genelde el yapımı malzemeler kullanıldığını ancak bunların hatalı yada uyumsuz olması nedeniyle tedavide sorun yaşadıklarını belirtti. 3D baskı ile bu tarz sorunlar yaşanmıyor.

Yorumlar
ali
Harika bir bulus.insanlik icin cok fayda saglayabilir.
Cevapla
Misafir
ortopedi alanında da ciddi kullanım potansiyeli var protez ve implantlar artık kişiye özgü olarak (bt veya mr kullanılarak çıkarılan 3d görüntüler sayesinde) daha işlevsel olarak dizayn edelip hayata geçirilebilir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.