Giyilebilir Teknoloji:Giyilebilir teknolojik aletler o kadar çok çeşit ve işleve sahipler ki, hepsini kullanacak olsak kolayca bir yürüyen bilgisayara dönüşebiliriz. Şimdiden saatler, bileklikler, gözlükler ve t-shirtler bize baktığımız nesneler, kalp atışlarımız, sosyal medya da olan bitenler, hava sıcaklığı ve benzeri konularda bilgi vermeye başladılar.

3D yazıcı:İşte bir "hayal makinesi." Bu aletle yapabileceklerinizin sınırını hayal gücünüz belirliyor. Çalışma şekli basit. Bilgisayarda tasarlanan 3 boyutlu bir modeli, mor ötesi ışıkta katılaşan bir çeşit plastik ile, katmanlar haline gerçeğe dönüştürüyor. Dilerseniz sevdiğiniz birinin fotoğrafını modelleyip minik bir biblosunu ona hediye edebilirsiniz.

Dış iskelet:Vücudunuzu dışarıdan saran ve hareketlerinizle eş güdümlü hareket edebilen bu iskelet başlarda askerlere destek için tasarlanmıştı. Ancak sivil mühendislik alanında da önemli uygulamaları var. Örneğin ortopedik engelliler artık koltuk değneklerine ve tekerlekli sandalyelere bağımlılıktan kurtulabilecek.

İskeletin dışarıdan sağladığı destek güçle, yüzlerce kilogramlık ağırlıklar kolayca kaldırılabilir hale geliyor. Bu da özellikle taşıma, inşaat gibi sektörlerde çalışanlar için kolaylık, yangına müdahale gibi işlerde çalışanlar için güvenlik, kazazedeler için yaşama şansı getiriyor.

Bilim-kurgu yazarları ve onların takipçisi mühendisler sağolsun, her yıl hayatımıza yeni teknolojik aletler giriyor. Peki sırada ne var?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.