Hidrojenle zenginleştirilmiş yağ
2000’li yıllarda saplığın en büyük düşmanı olarak görülen trans yağlar pratik bir amaç için üretilmişti. 1800’lerin sonlarında sıvı yağlara hidrojen katılarak bu yağların raf ömrü uzatılıyordu. Ancak modern araştırmalar doğada var olmayan bu kombinasyonun sağlığa beklenmedik olumsuz etkileri olduğunu, kötü kolesterolü yükselttiğini ve kalp hastalıkları riskini artırdığını söyledi. McDonald’s gibi üreticiler trans yağları ürünlerinden temizleme yarışına girdi. 2006 yılında ABD’deki gıda üreticileri, ürünlerinin içindeki trans yağ miktarını paketlerin üzerinde belirtmek zorunda kaldı.

Balsirke
Dr. DeForest C. Jarvis tarafından 1959’da üretilen Balsirke adından da anlaşılabileceği gibi eşit miktarlarda karıştırılmış bal ve elma sirkesinden oluşuyordu. Jarvis ilhamını çok sağlıklı olduklarına inandığı Vermontlu çiftçilerin içki alışkanlıklarından almıştı. Bu iğrenç reçete çok fazla hayran toplamadı ancak hala içen kişiler bulmak mümkün. Ancak sağlığa faydalı olduğu da gerçek olabilir. Hem bal hem de elma sirkesi önemli miktarda antioksidan içeriyor ve artrit gibi hastalıkların tedavisinde kocakarı ilacı olarak kullanılabiliyor.

Hidrojen balonları
Hindenburg, 1931’de tasarlandığı zaman, üreticiler balonu uçurmak için helyum yerine hidrojen kullanmak gibi bir seçim yaptı. Hidrojen hem daha ucuzdu hem de bulunması daha kolaydı ancak maalesef fazlasıyla yanıcı bir gazdı. 1937 yılına gelindiğinde gazın bu özelliğinin bir sorun olduğu ortaya çıktı. Balon 36 saniye içinde alev alıp yere çakıldı ve hidrojen balonlarının da sonunu getirdi. Bugün meşhur Goodyear balonları da dahil bu tür araçları uçurmak için helyum kullanılıyor.

Konserve saç
Peynir, sardalye, çorba… Konserve kutusundan çıkan hiçbir şey güzel olamaz. Saç da bunlara dahil. Geceleri yayınlanan bilgi reklamlarıyla promosyonu yapılan sprey saçın kel noktaları kapatması planlanıyordu. Aslına bakılırsa konserve saç sprey boyadan hallice renkli pudradan başka bir şey değildi. Hakkında denecek hiçbir olmasa da kurt kocayınca köpeklerin maskarası olur demek doğru olabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.