Bilim & Teknik

Hindistan yörüngeye 31 uydu fırlattı!

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü, iperspektral görüntüleme uydusunun da bulunduğu 31 uyduyu uzaya gönderdi. İşte detaylar!

Hindistan yörüngeye 31 uydu fırlattı!

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü, aralarında hiperspektral görüntüleme uydusunun da bulunduğu 31 uyduyu uzaya fırlattı. Ülke medyasında yer alan haberde, ISRO'nun hiperspektral görüntüleme uydusunun yanı sıra 30 uyduyu Sriharikota uzay üssünden PSLV-C43 roketiyle yörüngeye gönderdiği bildirildi.

Hindistan'ın ilk hiperspektral görüntüleme uydusunun tarım ve askeri alanlarda kullanılacağı ifade edildi. Uzaya gönderilen diğer 30 uydunun başka ülkelere ait olduğu kaydedildi. Hindistan geçen yıl Sriharikota uzay üssünden yörüngeye 104 nano uydu göndermişti.

Buna ek olarak Hindistan yeniden kullanılabilir roket üzerinde de denemeler yapıyor. Üretimi gerçekleştirilen rokette yeni bir teknoloji kullanıldı.

Hindistan yörüngeye 31 uydu fırlattı!

Son yıllarda meydana çıkartılan ve roketin parçalanması yerine tekrar tekrar kullanılmasını sağlayan yeniden kullanılabilir roket teknolojisi ile üretilen roket bu açıdan da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

2013 yılının ardından Hindistan tarafından yapılan en önemli girişimlerden birisi bu proje olurken, Hindistan'da bu alanda daha fazla çalışmanın yapılacağı belirtildi. 10 yılık süre içerisinde ikinci bir roketin de gönderileceği belirtilirken, Hindistan'ın uzay sektöründe gerçekleştirdiği bu atılım dünya genlinde ses getirmeyi başardı.

Kısacası Hindistan bilim dünyası açısından adımlarını sağlam atarak ilerlemeye devam ediyor. 

Yorumlar
Yorumcu
Röntgenciler sizi taş olucaksiniz helak olucaksınız ineklerinizi kesicekler 😁
Cevapla
Fatih
Niye zoruna gitti amerikalı diğer 30 tanesi de amerikanındır :)
Cevapla
misafir
zoruma gitme ile ilgisi yok. bazen sadece amerika karşıtlığı olsun diye saçma sapan yorumlar yapılıyor..
misafir
amerika gönderince herkes yalan diye saldırıyor. atmosferi geçemez diyor. hindistana kimse sesini çıkarmıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.