Bilim & Teknik

İkna etmeye çalışan yapay zeka: Project Debater!

Teknoloji şirketi IBM, atı yıllık bir çalışma sonucunda ortaya insan ile konuşan, dinleyen ve tartışarak ikna etmeye çalışan yapay zeka üretti.


Teknoloji şirketi IBM, karşısındaki insan ile konuşan, dinleyen ve tartışarak ikna etmeye çalışan yapay zeka üretti.

Yabancı basın kaynağı Wired'ın haberine göre, ABD'de tanıtılan yapay zeka "Project Debater"in 6 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıktığı açıklandı. Hazır olarak sunulan projenin tanıtımı sırasında Debater, iki İsrailli öğrenciyle karşı karşıya gelerek, hükümetlerin uzay keşiflerine finansmanı artırması ve teletıbbın daha yaygın kullanılması gerektiği yönündeki argümanlara itiraz ederek izleyenlerini şaşırttı.

Her tartışma sırasında önce yumuşak, suni ve bir kadına ait ses tonuyla dört dakikalık açılış konuşması yapan yapay zeka, karşısındakinin yine 4 dakika süren yanıtını dinledi, daha sonra hem yapay zeka hem de tartışmacı görüşlerini ikişer dakikalık sürelerde toparladı.

Anlaşılan dünya gündeminden robot Sophia gibi kolay kolay düşmeyecek gibi duruyor yeni yapay zeka.

Project Debater'in, önceden hazırlanmadığı bir konuya yanıtlarını oluşturmak için çoğu makale ve akademik yayınlardan oluşan yüz milyonlarca belgenin yer aldığı bir kütüphaneden faydalandığı ve görüşünü destekleyecek cümleleri bu belgelerin içerisinden seçtiği belirtildi. Genel olarak toplaryacak olursak: Project Debater'i her iki tartışmada da insanlardan daha bilgi verici bulan gözetmenler,bu sistemin yapay zeka teknolojisinde çığır açacak bir buluş olduğuna inanmakta. 

Yayınlanan tanıtım videosuna yukarıdaki oynatıcı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Fatih
İsrailli derken. İsrail diye bir yer yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.