İlginç ve Korkutucu olan 10 garip gezegen! - Page 1

Derin uzayda sayısını bilmediğimiz o kadar gezen bulunuyor ki, bazıları resmen donmuş halde bulunurken bazıları ise neredeyse evrenle aynı yaşta. İşte birbirinden garip 10 gezegen.

İlginç ve Korkutucu olan 10 garip gezegen! - Page 2

1.) Kepler-10c - Mega Dünya


Kepler-10c, Draco takımyıldızında yer alan, Dünya'dan 560 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegen. Bu gezegen Kepler-10 yıldızının yörüngesini tam 45 günde tamamlıyor.


Dünya'nın ağırlığının 17 katı, büyüklüğünün ise iki katından fazla olan bir gezegendir. Gezegen oluşumu teorisyenleri ve bilim adamları, böylesine büyük bir dünyanın nasıl oluşmuş olabileceğini henüz açıklayamıyor. Bu gezegen aslında o kadar sıra dışı ki, "Mega-Dünyalar" adı verilen yeni kategori açmıştır.

İlginç ve Korkutucu olan 10 garip gezegen! - Page 3

2.) Ogle-2005-Blg-390lb - Donmuş bir "Çöl Gezegeni"


20.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Yay takımyıldızına ait bu gezegende sıra dışıdır. Kırmızı bir cüce yıldızın yanında, uzayın karanlığına karşı hafifçe parlamayı sürdürse de yaşama olasılığı bulunmayan gezegenlerden birisidir.


Bu gezegen, yıldızından ısıyı tam olarak alabilecek bir mesafede bulunmuyor. Bu nedenle -220 °C (-364 °F) dondurucu yüzey sıcaklığıyla evrendeki bilinen en soğuk gezegenlerden birisi oluyor.


Tüm gezegen kalın bir buz tabakasıyla kaplı. Yüzeyi buzullar, kanyonlar, geniş ovalar ve dev buz dağlarından oluşuyor. Sıcaklıklar o kadar düşük ki, herhangi bir yaşam anında donmuş bir buza dönüşebiliyor. Gezegenin ısı üreten sıcak bir çekirdeği olduğu düşünülüyor.


Ayrıca, yörüngesindeki uyduların yerçekimi kuvveti nedeniyle gelgit ısınması oluşuyor, bu da gezegenin içini sıcak tutuyor. Bu durum ilerde, iç buzun çoğunu eritip, dev bir yeraltı su okyanusu oluşturabilir.

İlginç ve Korkutucu olan 10 garip gezegen! - Page 4

3.) Psr B1620-26 B - Neredeyse "Evren kadar eski" gezegen


Tahmini 13 milyar yaşında olan gezegen, Dünya'nın 4,5 milyar yıllık yaşının iki katından daha yaşlı durumda. Bilim adamlarının inandığı Big Bang'deki kozmik olaydan yaklaşık 1 milyar yıl sonra, güneş benzeri bir yıldızın etrafında oluşmuş.


Antik gezegenin dikkate değer bir tarihi var çünkü pek olası olmayan, engebeli bir konumda bulunuyor. Bu gezegen 100.000'den fazla yıldızdan oluşan bir kümenin çekirdeğinde, tuhaf bir çift yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.