Bilim & Teknik

İlk defa duyanlar öfkelendi! 1 Ocak itibariyle yeni uygulama başladı ama kimsenin haberi yok!

Yeni yıla girmemizle birlikte pek çok uygulama da hayatımıza girdi. Fakat bazı uygulamaların yeterli derecede duyurulmaması, halkın bundan habersiz olması, sinirlerin gerilmesine zemin hazırladı.

İlk defa duyanlar öfkelendi! 1 Ocak itibariyle yeni uygulama başladı ama kimsenin haberi yok!

Malum yeni bir yıla girdik. Her sene olduğu gibi, 2023’te de pek çok yeni uygulama hayatımıza girdi. Bu uygulamalardan bir tanesi de kişiselleştirilmiş İstanbul Kart oldu. Normal şartlarda, herhangi bir yerden aldığınız İstanbul Kartı dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Fakat 2023 ile birlikte bu durum biraz değişti.

Artık İstanbul Kartı kişiselleştirmezseniz, resmi tatil günlerinde ücretsiz olan toplu taşımadan yararlanamayacaksınız. Aynı şekilde, bazı hatlarda geçerli olan geri iade bedeli de kişiselleştirilmemiş kartlarda geri alınamayacak.

Bilindiği üzere İstanbul’da ne çok kullanılan toplu taşımaların başında metrobüs geliyor. Metrobüsten normal kartlarla iadesini alamayan halk yeni uygulamadan haberi olmadığı için hayli öfkelendi.

İlk defa duyanlar öfkelendi! 1 Ocak itibariyle yeni uygulama başladı ama kimsenin haberi yok!

Eğer siz de iadenizi sorunsuz bir şekilde geri almak istiyorsanız ya da tatil günleri ücretsiz olarak toplu taşımayı kullanmak istiyorsanız, mutlaka İstanbul Kart’ınızı kişiselleştirmeniz gerekiyor. Bunu İstanbul Kart’ın sitesinden rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yani herhangi bir şubeye vs. başvuru yapmanıza gerek yok.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Bahse konu bu uygulama özel kartları kapsamıyor. Yani öğretmen, öğrenci, anne kartı, yaşlı kartı bu uygulamanın dışında tutuluyor. Zaten bu kartlar şahsa özel olduğu için tekrardan kişiselleştirilmesine gerek yok.

Yorumlar
BOH
Bana göre cumhurbaşkanlığı seçimleri bir yıl erteleyebilir size göre?
Cevapla
Harun
Ne güzel geçiriyorlar bu koyun sürüsü milete bu millete müstahak
Cevapla
Bil tur
Kişisellestirmeyi resmi ve dini bayramlarda yabancıların bedava yolculuk yapmasını engellemek bence çok iyi oldu bayramlarda evde çıkamıyorduk. Bu kadarcık ayrıcalığımiz olsun! Bu ülkede hep yabancılar mı sevinecek? Ayrıca aylar öncesinde sürekli uyarılıyordu.. Biz Türk halkı işi son güne bırakmaya bayılıyoruz.
Cevapla
Mehmet urfa63
Ekocan ile herşey çok güzel olacak aynen böyle devam şimdi İstanbul düşünsün 👏👏👏
Cevapla
C Yıldırım
Bu kadarda olmaz , varsayalım ki kisisellestirdik İBB bin amacı bunda ne kişi ne kadar seyahat ediyor onumu kontrol edecekler yada varsayalım ki kaybettik , birde onunla mi uğraşacağız malum dolandiricilik , kimlik ehliyet src belgeleri birde İst kartı olacak zaten kişisel kart bu kadar fazlayken birde bu çıktı başımıza offfff , İBB işine baksın bence proje uretsin çalışsın ,nasıl kazandığını unutmasın daha kar yagmadi bakalım bu kış nasıl olacak sayın başkanımız bilmem kimlerle nerede nasıl görüntülenecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.