İlk görüşte aşka bilimin cevabı?

Bilim adamları ilk görüşte aşkın göz hareketleriyle anlaşılabileceğini söyledi.

İlk görüşte aşka bilimin cevabı?

Chicago Üniversitesi araştırmacıları tarafından tamamlanan bu çalışma birçok ilişkinin başlamadan bitmesine sebep olabilir. Çünkü araştırmacılara göre karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda ilk anda duygusal olarak ne düşündüğünü göz hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Bilim adamlarına göre bir insan beyni karşı cinsi hakkındaki cinsel istek durumunu ya da aşk durumunu hızlıca ayırt ediyor. Bu düşünceden yola çıkan bilim adamları çalışmalara başlamış ve ilk olarak kadın ve erkek gönüllülere etkileşim halindeki çiftlerin fotoğrafları gösterilmiş. ve resimdeki çiftlerin romantik bir halde olup olmadıkları sorulmuş. Bu soruya romantik bir durum içindeler cevabı verenlere, karşı cinsiyette son derece çekici kişilerin siyah beyaz fotoğrafları gösterilmiş. ve fotoğraflara bakıldığı anda mümkün olduğunca hızlı bir şekilde romantik bir sevgi mi, yoksa cinsel bir istek mi oluştuğunu söylemeleri istenmiş. ve tabii ki tüm bu anlar kameralarla kaydedilmiş.

1405860078_img20140720153338.jpg

Araştırma sonucuna göre karşınızdaki kişi size karşı cinsel istek duyuyorsa gözleri yüzünüzden vücudunuza doğru hareket ediyor. Eğer karşınızdaki kişi size duygusal yönden bir sevgi besliyorsa gözleri yüzünüze odaklanmış bir biçimde sabit kalıyor yani bir nevi size dik dik bakıyor demektir.

Sonuçları Psychological Science dergisinde yayınlanan bilimsel araştırma özellikle ilk buluşmalarda çok işinize yarayabilir.