Bilim & Teknik

İlk milli uydu fırlatma rampası geliyor

İlk milli haberleşme uydusu Türksat 6A için imzaların atılmasına sayılı günler kala, uydu fırlatmayı sağlayan ilk milli rampanın yapımı için de çalışmalar başladı.

İlk milli uydu fırlatma rampası geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı milli projeleri tek tek hayata geçiriyor. Rasat ve Göktürk-2 uydularını yerli imkânlarla geliştirerek Türkiye'nin gururu haline gelen TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, bir ilki daha gerçekleştiriyor. Bu ayın sonunda ilk milli haberleşme uydusu olacak Türksat 6A için imzalar atılırken, diğer yandan uyduları fırlatmayı sağlayan ilk milli rampa için de geri sayım başladı.

1402679827_img20140613200418.jpg

Göktürk-2 uydusunun fırlatılması için Türk yetkililer Çin'e gitmişti. Yeni projenin hayata geçmesiyle artık uydu fırlatmak için Çin'e veya başka bir ülkeye gidilmeyecek. Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'te bitirilmesi planlanan uydu rampası için fizibilite çalışmaları tamamlandı. Rampanın denizi olan ve yerleşim yerine uzak bir yere yapılması karalaştırıldı. Öne çıkan şehir ise Muğla oldu. Rampanın yaklaşık 1 milyar dolara mal olması bekleniyor. Bakanlığın bir diğer projesi ise takım uydu olacak. Tarım, ulaşım, gıda gibi birçok alanda hizmet verecek olan takım uydu projelerinin yapılması için en kısa sürede çalışmalara başlanacak.

Yaklaşık 250 milyon dolara mal olacak olan Türksat 6A uydusunun, 2018'de uzaya fırlatılması planlanıyor. Uydunun fırlatılmasının ardından Türksat 3A ve Türksat 4A uyduları devredışı kalacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.