Bilim & Teknik

İlk Türk malı kanser ve AIDS ilacı

Türk bilim adamı AIDS ve kanser hastalığının çözümünde etkili olabilecek ilaç geliştirdi.


Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı, çalışmalarını bir süredir Almanya ve Kanada'da sürdürüyordu. Durdağı bu zaman içerisinde AIDS ve kanser hastalığının çözümünde etkili olabilecek ilaç geliştirdi.

Eğer bu ilaç piyasaya sürülürse Türkiye'nin ilk "milli ilacı" olacak. İlacın 2023’te piyasa sürüleceği söyleniyor. Dr. Durdağı, 10 yıldır Karbon 60 ve analoglarının üzerinde çalışıyordu. Arşatırma sonucunda hastalıkların önlenmesinde etkili olabileceğini keşfeden Durdağı, gelecek yıldan itibaren araştırmasını Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde devam edecek. Serdar Durdağı’na ABD, Kanada ve Yunanistan’ın yanı sıra Avrupa Birliği destek veriyor.

1373898065_durdagi.jpg

Henüz deneylerin yapılmadığı ilaç için Durdağı şu açıklamaları yaptı; Klinik çalışmalar sonucunda AIDS ve kanser üzerinde etkili olduğunugördük. Çalışmamız Amerikan Kimya Topluluğu’na (ACS) ait bilimsel dergilerde yayımlanınca dünyanın dikkatini çekti. Bilgisayar ortamında 500 bin atomun simülasyonunu yapabiliyoruz. Bunun sonucunda da çok kısa sürede sonuç alabiliyoruz. İlacın biyolojik testleri İtalya'da yapılıyor. Bundan sonraki aşamaları Türkiye'den yürüteceğim. Projede Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de çalışacak."

Yorumlar
Misafir
umarim bunlarada hormon koymazlar alisti artik ulkemin insani iyiler disari traslar ulkeme yazikk
Cevapla
Misafir
vallaha cok sevindim abi böyle insanlara devletimiz teşvik etmesi lazim süper vallahi böyle insanlar aramızda var
Cevapla
Helal olsun
Cevapla
Güzel bir gelişme türkiye için :) Böyle devam çocuklar:))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.